Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rallye Šumava Klatovy: noční Koráb, městská erzeta i historici

PŘED ROKEM: Václav Pech se svým mini na trati. | foto: Pavel NěmečekMAFRA

21 2017
Větší motoristická akce na západě Čech k vidění není. Na klatovském náměstí v pátek odpoledne startuje 52. ročník Rallye Šumava Klatovy, která je druhým podnikem mistrovství ČR v automobilových soutěžích. Současně s ní se jedou i dva závody historických vozů - 26. ročník Historic Vltava rallye a třetí Rallye Šumava legend.

V domácím šampionátu je největším favoritem Jan Kopecký, který na Šumavě útočí na třetí triumf v řadě a vyhrál i úvodní podnik domácího šampionátu - Valašskou rallye.

„Vstup do sezony se nám vydařil, ale na Šumavě to bude těžké. Vašek (Pech) je tam doma a vždy se mu dařilo,“ uvedl Kopecký, tovární jezdec Škody.

52. Rallye Šumava Klatovy

rychlostní zkoušky

PÁTEK
16.35 Start, Klatovy, nám. Míru
16.50 Klatovský (Čínovský) okruh
17.20 Petrovická (start Petrovičky)
18.28 Koráb (Buková)
19.52 servis, Janovice n/Úhl.
21.15 Petrovická
22.08 Koráb

SOBOTA
10.00 Strážovská (Hodousice)
11.07 Strašínská (Pohorsko)
11.50 Hoslovická (Hoslovice)
12.33 Tedražická (Lipová Lhota)
13.18 Městská RZ, Klatovy
14.09 servis, Janovice n/Úhl.
15.01 Strážovská
16.08 Strašínská
16.51 Hoslovická
17.34 Tedražická

Právě proto jejich souboj provází velká očekávání. „Diváci se mají na co těšit. Jasným favoritem bude Honza Kopecký, ale rallye končí až v cíli, takže uvidíme až v sobotu. A zajímavé by mělo být i přetahovaní mezi Vencou Pechem a Janem Černým,“ říkal v promovideu ředitel klatovské rallye Jiří Valenta.

Na Valašce Pech zdolal Černého o pouhou vteřinu. „Kluci svedli o druhé místo pěkný souboj, ale bylo by fajn, kdyby byli blíže ke mně a mohli jsme soupeřit ve třech,“ přál si Kopecký.

Pořadatelé evidují i omluvenky, nepřijel například Miroslav Jakeš.

Centrum rallye je na náměstí v Klatovech, kde bude pro diváky připravena velkoplošná projekce z některých úseků na trati i bohatý doprovodný program. Servisní zóna je opět v Janovicích nad Úhlavou.

První den se tradičně závodí v okolí Klatov. Rovnou ze startovní rampy zamíří vozy na populární Čínovský okruh, kde je čekají tři kola v „klasickém směru“. Zčásti okruhová bude i druhá Petrovická zkouška.

„Tyto erzety diváci vždy oceňují, protože mají možnost vidět auta hned několikrát,“ doplnil Karel Špaček z tiskového střediska klatovské rallye.

V pátek mají posádky na programu také sjezd Korábu, ten startuje z Bukové a stejně jako Petrovická zkouška se pojede dvakrát.

Končit se bude až v noci, a tak druhý den začne Strážovskou zkouškou, která se nachází jen pár kilometrů od servisní zóny v Janovicích nad Úhlavou. „To abychom se vyhnuli zdlouhavému přejezdu na Sušicko,“ vysvětloval Špaček.

Tam se bude závodit na Strašínské, Hoslovické a Tedražické rychlostní zkoušce, po 13. hodině se jede městský okruh v Klatovech (průmyslová zóna u nádraží) a odpoledne se všechny testy pojedou ještě jednou.

Zajímavou podívanou slibuje letos i Historic Vltava Rallye, která je opět součástí mistrovství Evropy. „V této kategorii se nic vyššího na světě nejede, Vltava tak patří mezi TOP závody,“ říká Jiří Valenta.

Tomu odpovídá i startovní pole, v němž nechybí ani loňský vítěz Valter Christian Jensen z Dánska s vozem BMW M3 ani celá řada dalších Seveřanů, kteří mají Šumavu velmi v oblibě. Z ostatních motoristických velmocí dorazí piloti z Itálie, Francie, Rakouska, Anglie, Maďarska a Německa.

První historický vůz startuje z klatovského náměstí Míru v pátek krátce před patnáctou hodinou, od 16.35 patří rampa největším favoritům. Posádky absolvují během dvoudenního klání 543 kilometrů, z nichž více než 160 km bude soutěžních ve čtrnácti rychlostních zkouškách. Vítězná posádka je v cíli očekávána v sobotu kolem sedmé hodiny večer.Nejčtenější

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.czmobilní verze