Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rallye rozhodovalo počasí a obutí

30 2006
Český Krumlov - Letošní 34. ročník Rallye Český Krumlov komplikovalo počasí. Výběr pneumatik proto nebyl jednoduchý. Před startem měli nejvíce práce mechanici. Vymýšleli, nakolik pneumatiky prořezat. Všichni stále vzhlíželi k obloze a čekali, jestli začne pršet. Přesně se startem se spustil hustý déšť. Volba pro první etapu byla jasná: mokré gumy.

"Trefili jsme se naprosto přesně. Díky tomu jsme získal rozhodující náskok na Mörtla," upřesnil celkově druhý Václav Pech.

Právě Rakušan vsadil na méně prořezané pneumatiky a ztratil. Přesto v mistrovství stále zůstává v českokrumlovském cíli třetí Achim Mörtl (Subaru Impreza) celkově na čele. Na Pecha už má náskok pouze osmi bodů.

"Bylo to tady hodně obtížné," řekl po soutěži rakouský jezdec.

"Moji soupeři mají výhodu ve znalosti tratě. Potřeboval bych tu jet tak pětkrát," prohlásil. "Krumlovská trať je hodně specifická."

Druhý den ráno zase většina mechaniků obula soutěžní auta na mokro, ale trať osychala. "Raději jsme jeli na mokrých gumách, byla to jistota," řekl populární pilot nejen v jižních Čechách Emil Triner. "Na druhý průjezd to ale chtělo suché, dalo se na tom dost vydělat."

I přes letošní velkou nepřízeň počasí a fanoušky kritizovaný úbytek vozů kategorie WRC si našel cestu k tratím rychlostních zkoušek přibližně stejný počet diváků jako loni.

Na atraktivním okruhu v Římově, který musel být kvůli příliš rozbahněné trati zkrácen o jedno kolo, bylo také plno. Diváky lákala novinka v podobě vybudovaného umělého skoku. U jezdců vyvolala spíše rozpaky.

"Bylo to spíše zbrždění," řekl Václav Pech. "Raději jsem zpomalil, než bych rozbil předek vozu."

Přesto určitě šlo o oživení. V Římově se však jelo naposledy. Nahradit by jej měla jiná rychlostní zkouška.

Trojan si na druhý den přál déšť

Nejúspěšnějším jihočeským jezdcem při letošní Rallye Český Krumlov byl Jiří Trojan (VW Polo – třída N2). Ve své třídě skončil na druhém místě, v celkovém pořadí skupiny N byl třetí. "S dosaženým výsledkem jsem naprosto spokojen," prohlásil v cíli Jiří Trojan. Katovický jezdec měl ve třídě nakročeno k vítězství.

Po první etapě vedl. Do druhého dne si přál déšť. "Na suchu jsou prostě hondy rychlejší," posteskl si.

Nevyšly mu Malonty. "Hodně jsme tam ztratili při prvním průjezdu," řekl. "Pravděpodobně se nám dostala voda do benzinu a motor šel chvílemi na tři válce."

V závěru byl hodně vyčerpaný. "Své sehrála moje nemoc před soutěží, měl jsem toho opravdu dost."

Ve stejné třídě byl Patrik Hlach (Honda Civic) čtvrý. Dařilo se i Janu Jinderlemu (Peugeot 106). Ve třídě N1 skončil třetí. Cíl naopak ani napotřetí s vozem Škoda Felicia Kit Car neviděl Pavel Kundrát.

Vojtěch si mohl dovolit kolečka

Těžká a náročná. Taková byla letošní Rallye Český Krumlov. Vítězství z loňského roku s přehledem obhájil Štěpán Vojtěch (Peugeot 206 WRC). Vyhrál všechny rychlostní zkoušky. "Jeli jsme bez problémů. Doufám, že se nám podařilo pobavit i diváky," řekl v cíli vítěz.

Na návsi v Malontech a na římovském okruhu vykroužil liberecký jezdec vítězná kolečka. Mohl si to dovolit. Náskok na druhého Pecha byl dostačující.

Na konci první etapy ho potrápilo shořelé topení ve voze, kvůli kterému se mlžilo přední okno. "V autě bylo dost kouře a ztěžovalo nám to výhled. Hlavně, že to nebyl žádný motorický problém," oddechl si.

Druhé místo a plný počet bodů do průběžného pořadí mistrovství republiky si připsal Václav Pech. (Mitsubishi Lancer Evo 9). "Můžeme být spokojeni, opět jsme poskočili v pořadí. Auto fungovalo bez problémů," uvedl Pech.

Dosud druhý v mistrovství Vojtěch Štajf musel odstavit hořící subaru před cílem páteční zkoušky v Rožmitále. Pech je celkově druhý a na Rakušana Mörtla ztrácí jen 8 bodů.

Autoři:


Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze