Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pilot Jakeš si Hustopečích vyjel bronz ve finiši

Miroslav Jakeš při Rallye Hustopeče | foto: ČTK

19 2017
Na některé testy nasadil nevhodné pneumatiky, auto mu několikrát „zdechlo“, na trati musel i couvat. Chyb, které soutěžní jezdec Miroslav Jakeš vyrobil při Agrotec Petronas Syntium Rally Hustopeče, bylo až příliš.

Přesto se v rozhodující chvíli dokázal dokonale zkoncentrovat. V dešti vyhrál poslední rychlostní zkoušku, která měřila 22,5 km, a posunul se na konečnou bronzovou příčku. Zopakoval tak svůj měsíc starý výsledek z Českého Krumlova.

„Vzhledem k tomu, že nyní jsme se rvali o třetí místo až do poslední erzety, je tento výsledek lepší,“ poznamenal pilot z Hutiska-Solance, kterého ve Fordu Fiesta R5 navigovala Marcela Ehlová. „Je to cennější i díky tomu, že tovární tým tady nasadil dvě auta,“ připomněl, že kromě lídra českých tratí Jana Kopeckého závodil mezi jihomoravskými vinicemi také švédský pilot a lídr světového seriálu WRC2 Pontus Tidemand.

Jakeš dal dvěma třetími místy v řadě dokonale zapomenout na velkou havárii v úvodu sezony ve Valašském Meziříčí. „Takové věci se stávají,“ poznamenal.

Valašský pilot svedl překrásný souboj s dalším jezdcem z východu Moravy Pavlem Valouškem. Závodník z Otrokovic dorazil do Hustopečí proto, že soutěž patřila do slovenského šampionátu, v němž obhajuje titul. Dokonale využil znalost tratí, vyhrál obě etapy, které se u sousedů hodnotí samostatně, a posunul se do čela seriálu. Proto jej ani nemrzelo, že v konečném pořadí zaostal o 2,8 vteřiny za Jakešem a skončil čtvrtý.

„Naší prioritou byla slovenská klasifikace, takže výhra v jejím rámci je důležitější než celkové výsledky,“ přitakal Valoušek, který závodí ve Fordu Fiesta R5 s Veronikou Havelkovou. „Můžu jen poděkovat Mirkovi, že náš souboj vygradoval v poslední vložce. Oba jsme jeli rychle a já se díky tomu posunul přes Martina Kočiho, který předtím vedl.“

Podle očekávání v Hustopečích a okolí kraloval Kopecký ve Škodě Fabii R5, který na českých tratích oslavil už patnáctou výhru v řadě. Stejně jako v předchozích třech tuzemských podnicích za ním dojel Václav Pech ve fordu.

Tito dva jezdci se představí už příští víkend na Rally Bohemia, stejně jako koncem prázdnin na zlínské Barum Rally. Jejich vyzyvatelé Jakeš s Valouškem ovšem v dalších dílech TruCam mistrovství republiky v automobilových soutěžích zřejmě budou chybět. Zatímco Valoušek se plně soustředí na slovenský seriál, Jakeše trápí nenaplněný rozpočet.

„Nedokážu odhadnout, jak to s námi na dalších českých závodech bude,“ poznamenal Valoušek. „Bohemii určitě vynecháme a pak se uvidí, jestli zvládneme Barumku,“ dodal Jakeš.Najdete na iDNES.czmobilní verze