Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pabiška zažil „divný“ Dakar. Z českých motorkářů byl nejlepší

Motocyklový závodník David Pabiška (vlevo) gratuluje slovenskému kolegovi z týmu KTM Štefanovi Svitkovi k celkovému druhému místu na Rallye Dakar. | foto: Reuters

19 2016
Vyrovnal se s vedrem, zimou, pouští i podmáčenou tratí. Liberecký závodník David Pabiška znovu ukázal, že na Rallye Dakar se cítí jako doma a vydrží doslova všechno.

David Pabiška jel letos slavnou Rallye Dakar už podesáté. A podesáté se mu také podařilo dojet do cíle, což je unikát. Tentokrát mu patřila celková 30. příčka a po odstoupení Ondřeje Klymčiwa byl nejlepším z českých motorkářů.

„Dakar byl letos nějakej divnej, ze začátku to nebylo dle mých představ a myslím si, že ani ne podle představ všech ostatních,“ komentoval Pabiška úpravu trasy na webu svého týmu Barth Racing. „Několik měsíců před začátkem odmítlo pořadatelství Peru, které tak hodně zkomplikovalo život pořadatelům. Teď se ale na takové věci zapomíná, když už jsem v cíli, a jenom si to užíváme a vládne celková spokojenost v týmu.“

Cílem rallye bylo argentinské město Rosario a tam čekalo pódium, na které se každý závodník těší. Cestu k němu lemovaly tisíce diváků, kteří nadšeně doprovázeli jezdce do cíle Rallye Dakar. Ani tentokrát mezi nimi nechyběl David Pabiška.

Sportovní gentleman. David Pabiška získal několik cen fair play za asistenci...

Nejlepším Pabiškovým výsledkem na Dakaru je 18. místo z roku 2014. I letos chtěl skončit do dvacítky, takže s třicátou příčkou není úplně spokojený. „Když se ale člověk ohlédne za problematickými etapami, kdy spousta závodníků odpadla vzhledem k tomu, co se dělo na tratích, jak se měnily trasy, jak bylo špatné počasí, zima, déšť... Nejsem úplně spokojen, ale jsem v cíli. Musíme se připravit na další závod a bojovat o lepší výsledky,“ řekl sebekriticky David Pabiška.

Tři z pěti českých motorkářů na Dakaru museli odstoupit - Ondřej Klymčiw měl ošklivý pád, jablonecký Milan Engel doplatil na technické problémy a Rudolf Lhotský na vyčerpání v obrovském vedru. Liberecký mohykán Pabiška se všemi útrapami prokousal úspěšně. „Tím, jestli dojedu nebo ne, jsem se vůbec nezabýval. Rallye Dakar jsem naučený jet ze dne na den. Důležitá je každodenní precizní příprava, bod za bodem se posouvat směrem do cíle. Poté přijde den, kdy se svým mechanikem zjistím, že už zítra nemusím brzy ráno vstávat a startovat do etapy,“ řekl Pabiška.

Na jeho úspěšném souboji s nástrahami dakarské rallye měl velkou zásluhu mechanik Michal Kroupa. Zásadní problém se servisem motorky neměl - bylo to hlavně tím, že David Pabiška neměl žádný velký pád, a tak ho čekal „pouze“ základní servis motorky. Výhodou byl také nový stroj od značky KTM. „Dakar můžu hodnotit jenom pozitivně, dojeli jsme do cíle, měli jsme štěstí a velkou podporu,“ uvedl Kroupa.

I druhý český motorkář, který dojel do cíle, pochází z Liberce. Jan Veselý obsadil v konečném účtování Dakaru 71. místo.Najdete na iDNES.czmobilní verze