Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Engel při premiéře na Dakaru překvapil, Pabiška trpěl až do konce

David Pabiška na Rallye Dakar | foto: Facebook SP MOTO

21 2015
Devětkrát vyrazil liberecký motocyklista David Pabiška na slavnou dakarskou rallye. Devětkrát i přes obtíže dorazil do cíle. Letos mu účinkování na jihoamerických tratích vyneslo celkové 24. místo. Za svým maximem z minulého roku zaostal o šest příček.

„Osobně jsem s tím místem spokojen. Zkušenosti už mám tak velké, že vím, kde jsem zaváhal a v kterých věcech mi to nedovolilo kráčet dopředu,“ uvedl Pabiška.

Liberecký jezdec měl pomalejší rozjezd do rallye, ale postupně se dral v celkovém umístění nahoru. Cestou ho však potkaly dva velké pády, jejichž následky poznamenaly jeho jízdu v dalších etapách. „Limitoval mě vykloubený palec, kde byla bolest obrovská a trpěl jsem až do konce, i dva dny s vymknutým kotníkem. Nejsou to výmluvy, byla to jen moje chyba, za kterou jsem zaplatil,“ řekl.

První pád přišel v pátek 9. ledna. „Na pískové planině jsem z toho vystoupil tak, že jsem si myslel, že se ta zeměkoule nikdy nezastaví, jak jsem se kutálel. V kariéře jsem ještě takový pád neměl, tenhle pád byl nejhorší,“ řekl jezdec týmu SP Moto.

Začátkem minutého týdne se navíc znovu projevil jako rytíř na motorce, když pomáhal slovenskému kolegovi Jakešovi, kterého postihly technické problémy. Pomoc mu pak v další etapě vrátil slovinský jezdec Miran Stanovnik, který otřesenému Pabiškovi po pádu pomohl dojet do bivaku.

„S nadmořskou výškou mám problémy každoročně a tentokrát to bylo ve spojení s deštěm a hroznou zimou horší. Pád to byl v malé rychlosti, ale spadl jsem na bok a dal si ránu do hlavy. Po kyslíkové pomoci jsem se dal celkem do pořádku, to mi hodně pomohlo.“

V týmu SP Moto letos Pabiškovi zdatně sekundoval další jezdec z Libereckého kraje - josefodolský Milan Engel. Při svém premiérovém startu na Dakaru obsadil ve velké konkurenci 30. příčku. Mezi nováčky mu patřilo dokonce čtvrté místo.

„Jsem obrovsky spokojený a nečekal jsem, že to půjde takhle dobře a že tam budu vepředu s těmi známými jmény,“ radoval se Engel v cíli. „Jsem moc rád, že jsem neměl žádné velké problémy s navigací, trefil jsem všechny waypointy a za to můžu poděkovat kvalitní přípravě s Davidem, který mi moc pomohl.“ Týmový manažer Ervín Krajčovič byl z Engelova výkonu nadšený.

„Nevěděli jsme, co můžeme očekávat, ale velice nás svým umístěním překvapil,“ řekl Krajčovič. „U Davida Pabišky byly cíle trochu vyšší, ale umístění je ovlivněno jak velkými pády, tak i pomocí, kterou poskytl Ivanovi Jakešovi v nesnázích, kde ztratil několik minut, takže když se to všechno podtrhne a sečte, tak to 24. místo je maximum.“

Dakar má úspěšně za sebou i další jeho pravidelný účastník Jan Veselý z Liberce, kterému na cílové rampě patřilo mezi motorkáři 39. místo.Najdete na iDNES.czmobilní verze