Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kopecký slaví další titul, po českém a evropském je mistrem Asie

Jan Kopecký | foto: Ota Bartovský, MAFRA

4 2014
Loni mistrem Evropy, letos je šampionem znovu, ale jiného světadílu. Soutěžní jezdec Jan Kopecký se stává sběratelem různých mistrovských titulů. Ten český získal poprvé před deseti lety, loni si vyjel evropský a od víkendu je rovněž vítězem Asijsko - pacifického šampionátu.

A to s velkým náskokem, o čemž nejlépe svědčí to, že jezdec z Kostelce nad Orlicí asijský titul získal vítězstvím v předposledním podniku seriálu, kterým bylo Rally Hokkaido v Japonsku, už s předstihem.

„Je neuvěřitelné, že po titulu mistra Evropy můžeme oslavovat další tak velký úspěch,“ uvedl dvaatřicetiletý Kopecký. "všechny soutěže této sezóny pro nás byly novinkou, ale postavili jsme se k tomu čelem a zvládli jsme to. A mimořádný kompliment patří mému spolujezdci Pavlu Dreslerovi - bez něj bych v lesích Asie a pacifické oblasti zabloudil.“

I v páté rallye ukázal pevné nervy a nadchl desetitisíce diváků podél trati. Po 222,28 kilometru na 18 rychlostních zkouškách zvítězila posádka Kopecký/Dresler s velkým náskokem. Po triumfu na Nové Kaledonii a v Austrálii to byl již třetí úspěch z pěti soutěží v sezoně APRC.

V rallye na Novém Zélandu a v Malajsii zvítězila druhá dvojice s vozem Škoda pilotovaná Indem Gauravem Gillem. Obhájce titulu a loňský vítěz v Japonsku až do sedmé rychlostní zkoušky této tradiční rallye na ostrově Hokkaido před svým týmovým kolegou těsně vedl, pak ale vyjel z trati a soutěž nedokončil.

I tak ale jezdci z týmu Škoda MRF celé soutěži jasně kralovali, když ovládli patnáct z osmnácti rychlostních zkoušek závodu - Kopecký sebral prvenství jedenáct, Gill čtyři.

„Samozřejmě bych rád titul obhájil, ale chci Janovi férově pogratulovat k úspěchu. Titul je v těch správných rukou. Těší mne, že jsem mohl přispět k zisku titulu ve značkách“, komentoval Gill výsledky závodu v Japonsku.

Asijsko-pacifický šampionát vyvrcholí za měsíc v Číně, kde se jede finálový podnik. Dva tituly v APRC jsou pokračováním úspěšné série vozu Škoda Fabia Super 2000.

Předtím získal tři národní tituly: Freddy Loix se s ním letos stal mistrem Belgie, Pedro Meireles triumfoval v Portugalsku a Raimund Baumschlager v Rakousku. Navíc v mistrovství Evropy průběžně vede tovární jezdec Škody Esapekka Lappi z Finska před svým kolegou Seppem Wiegandem z Německa.

Asijsko-pacifické mistrovství v rallye

Rally Hokkaido: 1. Kopecký (ČR/Škoda Fabia), 2. Yanagisava, 3. Sumiama (oba Jap./Subaru), 4. Xu (Čína/Škoda)
Průběžné pořadí: 1. Kopecký 151 b., 2. Gill (Indie) 104, 3. Xu 97 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze