Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rallycross zažil nečekaného vítěze

12 2000
S e d l č a n y - Dramatický průběh plný tuhých bojů, kolizí, poruch a zklamání přinesl pátý závod mezinárodního mistrovství republiky rallycrossařů v Sedlčanské kotlině. Nejsilnější divizi 1 suverénně kraloval reprezentant Pavel Koutný s vozem Ford Focus, jehož nezbrzdily ani potíže s elektronikou vozu v úvodní rozjíždce. "Pokud auto funguje, nemám problémy. Ostatně náskok před Pechem je výmluvný," konstatoval spokojeně Koutný po finále, jež vyhrál s šestivteřinovým náskokem před bývalým soutěžním jezdcem Václavem Pechem.

Pech si druhou příčkou upevnil vedení v šampionátu, který Kotuný letos bere jako přípravu na závody mistrovství Evropy. "Příští rok se budu naplno věnovat oběma seriálům," plánuje vítěz. Finále divize 1 bylo poznamenáno hromadnou havárií v první zatáčce. Na opakovaný start se postavily jen tři vozy. Zeman s mnohem slabší Felicií však nemohl konkurovat dvojici nejlepších.

Pohromou favoritů skončilo vyvrcholení divize 2. Při absenci Boháčka, jenž se soustředí na zisk evropského titulu, se očekával tvrdý boj mezi Novotným a Kalným, nápadníků o mistrovský trůn, oba však vyřadily poruchy. A protože Matušinec s Častoralem vypadli záhy po startu po vzájemné kolizi, otevřela se cesta k prvenství Jiřímu Formánkovi, až šestému na startu. "Byl to příjemný pohled, když všichni přede mnou postupně z tratě mizeli," soukal ze sebe šampanským zmáčený jezdec na stupních vítězů po prvním triumfu v sezoně a oddychl si, že ho ve finále nezradily brzdy jeho peugeotu.

Nejslabší obsazení nabídla divize 1400 Cup, kde se sešlo jen šest vozidel. I ze čtvrtého vzájemného souboje v sezoně s Marchalem vyšel vítězně Miroslav Sýkora, kterého jen maličký krůček dělí od mistrovského titulu. "Ve zbývajících dvou závodech potřebuji být jednou třetí," spočítal si rychle Sýkora, oslavy však zatím odložil. "Jsem hodně blízko k cíli, ale možné je všechno. Podívejte se, jak dnes dopadla divize 2," upozornil. Marchal sice zůstal v čele průběžného pořadí šampionátu, letos ovšem zvítězil v jediném závodě, kdy jeho největší sok nestartoval kvůli sponzorským povinnostem.

Zklamáním byla pro pořadatele divácká účast. Přestože panovalo slunečné počasí, závod sledovalo jen 1500 nadšenců. "Rallycross má specifické diváky. Všude na závodech potkáváme stále stejné tváře," pravil posmutněle tajemník závodu Miroslav Pleticha.

Výsledky - divize 1: 1. Koutný (Ford Focus), 2. Pech (Ford Escort), 3. Zeman (Š Felicia), divize 2: 1. Formánek (Peugeot 306), 2. Vondrášek (Peugeot 306), 3. Eigenbauer (Rak., Opel Astra), divize 1400 Cup: 1. Sýkora (Peugeot 106), 2. Marchal (VW Golf), 3. Moravec (Citroën AX), divize H: 1. Peterseil (Rak., Audi Quattro), 2. Valenta (Ford Sierra), 3. Menzl (Ford Sierra Cosworth)

Stav mistrovství republiky po 5. závodech - divize 1: Pech 74,5, 2. Iro 50,5, 3. Ramler (Rak.) 48, divize 2: 1. Novotný 40,5, 2. Kalný 35,5, 3. Pegrl 29,5, divize 1400 Cup: 1. Marchal 44, 2. Sýkora 40, 3. Veverka 34,5, divize H: 1. Menzl 44, 2. Valenta 40,5, 3. Peterseil 40.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze