Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rally přilákalo na Strahov tisíce lidí

3 2000
P r a h a - Silné burácení motorů přitáhlo v sobotu na pražský Strahov mohem více diváků než o den dříve fotbalové derby. Atraktivní podívanou - rallye uprostřed města, sledovaly okolo spartakiádního stadionu desítky tisíc lidí. V VI. ročníku Pražského rallysprintu byl nejrychlejší Tomáš Hrdinka. Třiatřicetiletého závodníka na Subaru (se spolujezdcem Jaroslavem Palivcem) motorističtí fandové hlasitě oceňovali pro atraktivní styl jízdy ve všech "erzetách". "Nebylo to snadné, ale až na jedinou chybičku jsem závod zvládl dobře," řekl vítěz.Podívejte se na video

Pro stříbrný věnec a druhé místo si dojela jediná tovární posádka závodního pole Roman Kresta, Jan Tománek se Škodou Octavií WRC. "Tomáš byl prostě rychlejší," přiznal Kresta. Letošní domácí rallyeový šampion jel ale s rezervou. "Dával jsem si pozor, abych v posledním závodě sezony, který navíc není mistrovský, nerozbil auto. Nechtěl jsem skončit ve škarpě."

Hrdinka byl nejrychlejší v pěti z šesti rychlostních zkoušek, které dohromady čítaly necelých čtyřiačtyřicet kilometrů (dvě se jely na Strahově, čtyři v Řeporyjích). Na Krestu najel téměř 22 vteřin. Jako třetí vyjel na cílovou rampu slovenský mistr v soutěžích pro rok 2000 Stanislav Chovanec se spolujezdcem Karlem Holaňem, rovněž na Octavii WRC.

Na stoprocentně asfaltové trati se mezi osmatřiceti startujícími neobjevil, mezi diváky velmi oblíbený, bývalý tovární pilot mladoboleslavské automobilky Emil Triner. "Chyběl moc. Je vždy největším tahákem. Loni předváděl fantastické kousky," uvedl ředitel závodu Petr Mihule. "Doplatil na nedostatek vozů. Podobný městský závod jako my začala organizovat i Varšava a Toyota Corolla, určená původně jemu na Pražský rallysprint, tam byla půjčena."

Už po několika stovkách metrů první "erzety" vylétl ze silnice Tomáš Vojtěch s Toyotou a i když svůj vůz hodně rozmlátil, se spolujezdcem se nezranili. Oproti loňskému ročníku přibylo neukázněnosti. "Platí to o divácích, ale i o jezdcích," potvrdil Mihule. "Policisté měli s fanoušky mnoho problému. Vše jsme nakonec zvládli." Pomohli i zkušení pořadatelé. "Prvně jsme angažovali lidi z Barum Rallye a ti se osvědčili. Věděli přesně kdy a co dělat."

V cíli "sprintu" na Staroměstském náměstí to spíše vypadalo, že v závodu triumfoval Kresta. Z Moravy ho přijelo povzbudit několi desítek fanoušků. "Při větších rally za mnou jezdí i několik stovek lidí," tvrdí čtyřiadvacetiletý mladík. Valašsko a okolí Zlínska, odkud pochází, je pověstné velkou popularitou motorsportu. "Největší základna je doma," uvědomuje si. "Myslím, že ani nejsou zklamaní z toho, že jsem nevyhrál. Ví, že jsem to pojal více jako představení." Kresta pokropil na rampě vůz tradičním šampaňským, jeho věrní příznivci byli originálnější. Rozlili na kapotu několik kapek slivovice.

Výsledky:
1. Hrdinka, Palivec (Subaru Impreza WRC) 23:50,9
2. Kresta, Tománek (Škoda Octavia WRC) -21,9
3. Chovanec, Holaň (Škoda Octavia WRC) -28,1
4. Štolfa, Hájková (Peugeot 306 Maxi) - 1:36,0
5. Pech, Prachařová (Subaru Impreza WRX) -1:42,2
6. Klokočka, Gross (Mitsubishi Lancer EVO VI) -1:52,0

Kateřina Trojanová a spolujezdkyně Zdeňka Rajchmanová na Daewoo Lanos 1,6 při VI. ročníku Pražského rallysprintu.

Jedno z dvojice stařičkých "embéček" s posádkou Zbyněk Harásek, Roman Petr na trati VI. Pražského rallysprintu.

Letošní mistr Slovenska v rallye Stanislav Chovanec se Škodou Octavií WRC.

Kateřina Trojanová (vlevo) se spolujezdkyní Zdeňkou Rajchmanovou na slavnostním vyhlášení VI. Pražského rallysprintu.

Dva nejrychlejší účastníci 6. ročníku Pražského rallyesprintu čekají ve vozech na Staroměstském náměstí na vyhlášení vítězů. Vlevo druhý Roman Kresta, vpravo první Tomáš Hrdinka.

Poslední rallyesprint se jel v prosinci v Praze a přitáhl na Strahov desítky tisíc diváků.

Vojtěch Štajfs Oplem Astra při VI. Pražském rallysprintu.

Posádka Petr Pospíšil, Marek Vítek na VI. Pražském rallysprintu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze