Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rakušané ovládli sjezd v Bormiu

29 2004
Bormio - Rakouským triumfem skončil sjezd Světového poháru ve sjezdovém lyžování v italském Bormiu. Zvítězil Johann Grugger před Michaelem Walchhoferem a Fritzem Stroblem. Triumf jižních sousedů dokonal v pořadí čtvrtý Kröll. Celkovému pořadí Světového poháru nadále vévodí Američan Bodie Miller.

Johann Grugger vyhrál svůj první pohárový závod. Třiadvacetiletý specialista, jehož dosavadním maximem v SP byla dvě třetí místa, vyrazil na trať za silného větru s číslem 30 a pokazil oslavy Michaelu Walchhoferovi.

Na úřadujícího sjezdařského mistra světa najel Grugger 24 setin sekundy. Třetím Rakušanem na stupních vítězů byl olympijský vítěz Fritz Strobl, jenž na vítězného krajana ztratil 66 setin.

"Nemám slov. Když jsem dojel do cíle, hledal jsem své jméno v dolní části tabule. Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že jsem úplně nahoře," řekl nečekaný vítěz, jenž stejně jako jeho krajané hodlá věnovat část prémií za dnešní závod obětem katastrofy v jihovýchodní Asii. "My se tady dohadujeme o síle větru a setinách
sekundy, a tam umírají tisíce lidí," poznamenal Strobl.

Na sjezdovce Stelvio, kde za měsíc začne světový šampionát, neměl na rozdíl od svých krajanů příliš důvodů k radosti nejslavnější z Rakušanů Hermann Maier. Obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru, jenž právě v italském středisku
vyhrál před sedmi lety svůj první sjezd v kariéře, skončil až jedenáctý.

Stejně jako někteří další jezdci si Maier stěžoval na silný vítr, kvůli němuž prý nebyl závod regulérní. "Myslím si, že se dnes nemělo vůbec jet. Byla to jedna velká loterie, potřebovali jste pouze štěstí," zlobil se dvaatřicetiletý Rakušan. Souhlasil s ním i norský veterán Lasse Kjus, který obsadil předposlední bodovanou příčku. "Jen jsem tu ztrácel čas. Jury by snad měla poznat, že to tady nebylo fér," řekl 29. muž výsledkové listiny. 

Maier se mohl alespoň utěšovat tím, že porazil vedoucího muže průběžného pořadí Bodeho Millera. Američanovi stačila rozháraná jízda po chybičkách v dolní části trati pouze na 14. příčku.

Rakušané si udělali ze závodu v Bormiu své malé národní mistrovství, mezi nejlepších sedmnáct se jich vešlo devět. Nejúspěšnějším zástupcem jiné země byl překvapivě slalomářský specialista Silvan Zurbriggen, jenž obsadil páté místo.

Výsledky
1. Grugger 1:55,77, 2. Walchhofer -0,24, 3. Strobl -0,66, 4. Kröll (všichni Rak.) -0,70, 5. Zurbriggen (Švýc.) -1,13, 6. Rahlves (USA) -1,18, 7. Cuche -1,28, 8. Kernen (oba Švýc.) -1,37, 9. Gruber -1,39, 10. Franz (oba Rak.) -1,55. 

Průběžné pořadí - sjezd (po 5 závodech):  1. Miller (USA) 286, 2. Walchhofer 271, 3. Rahlves 219, 4. Grugger 201, 5. Deneriaz (Fr.) 166, 6. Strobl 165. 

Celkové pořadí SP (po 16 závodech): 1. Miller 876, 2. Raich 560, 3. Maier (oba Rak.) 506, 4. Walchhofer 481, 5. Cuche 395, 6. Rahlves 391, ...94. Bank (ČR) 14.

Rakouský sjezdař Johann Grugger poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze