Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rakušan pomohl odhalit novinku v historii českého golfu

Historie golfu v moci výtvarných umělců | foto: Profimedia.cz

9 2010
Vypátrat úplný začátek českého golfu se pravděpodobně podařilo. Jít po jeho dalších stopách je však dobrodružství, hodné nějakého tajemného příběhu z bestselerové literatury. Indicie jsou, ale místo stoprocentních důkazů nastupuje dedukce (a snad i fantazie) pátračů.

Místem, kde létaly první golfové míčky v Čechách, je pražská Císařská louka. Shodují se v tom všichni golfoví historici. Těžko říci, zda k této skutečnosti dospěl pouze jeden z nich a ostatní to převzali, či každý přijal tentýž závěr samostatně.

Nejstarší tvrzení, že tomu tak bylo, je z roku 1928 od J. Charváta. Autor upřesnil, že to bylo v roce 1898. Tento rok tedy můžeme považovat za počátek historie českého golfu.

Nezpochybňuje to ani tvrzení O. Řezáče z roku 1974, že to bylo asi v roce 1899. Zatímco Charvát neuvádí jména českých průkopníků golfu z Císařské louky, Řezáč jmenuje tenistu Ebermana, Havrdu a Libowického. Vávra je ještě doplňuje o hokejisty Vindyše, Pallauše, Malého, Řezáče a oba Žemly.

Odkrývání historie je trvalý, nikdy nekončící proces. Za dobu 110 let proběhlo totiž tolik událostí, že je ani nelze vyčerpávajícím způsobem popsat. Seriálem, který touto statí otevíráme, se pokusíme k tomuto procesu přispět.

Popis tohoto "golfování" se shoduje se způsobem, jakým hrávali o čtyřicet let dříve angličtí průkopníci ve Westward Ho!

Bylo určeno místo odpalu a jeden z hráčů či pomocník odešel do cílového místa vyvrtat nožem jamku a označit ji.

V líčení dalších událostí se však golfoví historici rozcházejí. Charvát uvádí, že z poměrně silně navštěvované Císařské louky se průkopníci odstěhovali na pláně za Petřínem, kde dnes stojí Strahovský stadion. Hráče již jmenuje, především pány Ringhoffery a ředitele Havrdu.

Řezáč tvrdí, že se skupina golfistů přestěhovala na Písečný vrch, jehož polohu dále neupřesňuje. Píše, že se těchto her již zúčastňoval baron František Ringhoffer. Vávra naopak tvrdí, že se přestěhovali na takzvaný Paví vrch nad Zlíchovem - nad serpentinou Buštěhradské dráhy, což je místo od Strahova značně vzdálené.

Do Varů přes Pardubice

S dnes dostupnými materiály nelze rozhodnout, kdo měl pravdu. A není to ani podstatné. Důležitá je shoda v místu prvních odpalů, Císařské louce.

Je zřejmé, že odpalování míčů na přírodním neupraveném terénu bez greenů není tím, co by mělo dlouhého trvání. A protože výstavba byť i sebejednoduššího golfového hřiště v Praze či v jejím blízkém okolí nebyla ještě dlouho na pořadu dne, zákonitě tato aktivita zanikla a aktéři se věnovali sportům jiným.

A tak další kapitola rozvoje golfu v Čechách zavádí pátrače po šesti do Karlových Varů.

Není to ale šest let zcela prázdných. Jedna golfová aktivita byla odhalena rakouským golfovým historikem Christianem Arnoldnerem. Začátek rakouské golfové historie se váže k roku 1901, kdy byl založen Golf Club Wien. Zřejmě tato událost přiměla několik šlechticů, aby na svých pozemcích nechali upravit hrací plochu pro golf.

Jedním z nich byl hrabě Kinský, který tak ještě v roce 1901 učinil na svém pozemku v Pardubicích. Arnoldner to uvádí jako soukromou aktivitu. Dá se předpokládat, že se jednalo o posečenou louku s vytýčenými jamkami, což v té době bylo považováno za golfové hřiště.

A tak toto odhalení odsouvá karlovarské hřiště až na druhé místo mezi golfovými hřišti, vzniklými na české půdě. Jelikož však pardubická aktivita měla zřejmě jen velmi krátké trvání, starému karlovarskému hřišti lze ponechat jeho prvenství.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze