Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Thomas který? Skokanům vládne rakouský talent od Dunaje

3 2014
Rakušan, křestní jméno Thomas, průběžně první pozice v hodnocení Turné čtyř můstků? Klasika, chtělo by se říct. I když... Počkejte. Thomas který? Diethart. Že vám to jméno moc neříká? Pravda, jedenadvacetiletý rodák z Tullnu je senzací skokanské sezony.

Jako kluka ho otec učil jezdit na lyžích, místo vykrajování obloučků na sjezdovkách však malý Thomas raději skákal a zdolával různé terénní nerovnosti.

Chci být být skokanem na lyžích, překvapil rodiče, když mu bylo pět.  "Bylo to nepředstavitelné. Žili jsme v rovinaté oblasti a on chtěl skákat," vzpomínal otec v rozhovoru pro agenturu APA. 

Zanícení rodáka z Tullnu, městečka na břehu Dunaje nedaleko Vídně, rodiče zcela pohltilo. Veškerou energii a úspory věnovali do sportu. Otec doma zkonstruoval dřevěnou minirampu na skákání. 

Vozil syna na trénink do 200 kilometrů vzdáleného Hinzenbachu. "Ročně jsme najezdili padesát tisíc kilometrů." Aby ušetřili, přespávali v dřevěné chatě u můstku. "Matraci jsme si tam přivezli."

Sečteno: do kariéry svého syna už vložil přes 100 000 eur. 

Rakouský skokan na lyžích Thomas Diethart se raduje z triumfu v...
Tř nejlepší z Garmisch-Partenkirchenu. Zleva druhý  Thomas Morgenstern , vítěz...

Rakouský skokan na lyžích Thomas Diethart se raduje z triumfu v Garmisch-Partenkirchenu, díky němuž se dostal do čela Turné čtyř můstků.

Talent mladého skokana byl zřetelný brzy. "Je absolutní talent na pohyb," chválí ho otec. Mladý Rakušan má mimořádné odrazové schopnosti, jeho čistý výskok od země je 75 centimetrů.

Přesto ještě před několika měsíci předváděl své skoky zejména v závodech Kontinentálního poháru. Pouze před dvěma lety si vyzkoušel atmosféru dvou závodů Turné v rakouské části, při premiéře v Innsbrucku skončil 28.

Letos se v národním týmu ocitl opět - a v Engelbergu skončil čtvrtý a šestý. V prvním závodě turné v Oberstdorfu dolétl na stupně. Otec Gernot v hledišti plakal dojetím, když syn stál na třetím stupínku. 

V Garmisch-Partenkirchenu předvedl skokanskou dokonalost,  deklasoval favority Thomase Morgensterna i Švýcara Simona Ammanna.  "Je úplně na jiné úrovni než ostatní," pěje na něj ódy rakouský trenér  Alexander Pointner.

"Z jeho skákání je vidět, že je v harmonii a pohodě," všiml si  kouč českých skokanů David Jiroutek. "V Kontinentálním poháru už dlouho skáče dobře, ale teď má životní formu," říká Jan Matura. 

Thomas Diethart při závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu

Thomas Diethart při závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu

A nová skokanská hvězda? "Je to šílené. Jsem nadšený," opakuje Diethart. "Je skvělé, jak se mi teď daří. Všechno hraje v můj prospěch."

Nejvíc se těší na speciální prémii od otce: "Za první výhru ve Světovém poháru mi slíbil prase."

Druhá polovina Turné ale bude pro mladíka žijícího v Michelhausenu, vesničce s 2 600 obyvateli, výzvou: skákat bude doma, v Rakousku. Na můstku v Innsbrucku léta trénoval. "Nepřemýšlím nad tím, co se kolem mě děje. Chci si to užít," netají Diethart mladickou uvolněnost. 

"To může být jeho výhoda. Mladí si často úplně neuvědomují, co  všechen ten tlak znamená," říká Jiroutek. "Hodně bude záležet na tom, jak ho tým dokáže od tlaku izolovat."

Maturu by  nepřekvapil ani Diethartův triumf v celém seriálu. "Klidně by mohl vyhrát. Skáče skvěle."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze