Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rajóny, bufet, sahara. Bronzový z olympijské štafety Jakš jde na vojnu

Martin Jakš (úplně vpravo) s bronzovou medailí z olympijské štafety. Vedle něj Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal | foto: AP

25 2010
Lukáš Bauer bude sázet stromy. Martin Koukal se zřejmě vydá na kajaku z Evropy do Afriky, ale toho nejmladšího čeká vstup do armády. Martin Jakš - jeden ze členů bronzové lyžařské olympijské štafety, nastoupí na apríla do Vyškova k tříměsíční prezenční službě. "Vůbec nevím, co mě tam čeká. Ale nějaké historky už jsem slyšel," usmíval se Jakš.

Neví, co ho čeká. Pojmy jako bufet, sahara či rajóny ho neděsí. Nezná je totiž.

Ale kde jinde by se s nimi měl setkat než na vojně? Pravda je, že ne už v dnešní době. "Fakt nevím, co to je," usmíval se třiadvacetiletý Jakš po tiskové konferenci.

Když mu novináři udělali osvětu (pokyny mazáků donést něco k pití a jídlu), zasmál se. "Koukám, že máte víc zkušeností než já. Ještě, že jsem tu dneska byl a dostal průpravu," pravil rodák ze Železné Rudy.

A rajóny (úklid, hlavně toalet)? "Kluci říkali, že tohle tam snad už není. Ale byla by to jedna z věcí, na kterou bych se určitě netěšil," dodal.

Třiadvacetiletý reprezentant totiž využil nabídku Dukly a ve Vyškově absolvuje tříměsíční vojenský "přijímač". "Konečně začnu trénovat. Proto podstoupím vojenský výcvik, abych se pořádně zocelil," smál se Jakš.

"Aspoň pak nebude chtít na závodech hotel, ale půjde pod stan, aby ušetřil náklady," stříleli si z Jakše ostatní členové týmu a trenér Miroslav Petrásek.

Martin JakšMartin Jakš

Martin Jakš

Na vojnu rukuje ve čtvrtek 1. dubna, čtyři dny po víkendovém republikovém šampionátu v Harrachově, kde uzavře úspěšnou sezonu.

"Ještě v pondělí a úterý jdu na zdravotní přezkoušení. Čekají mě i fyzické testy a psychotesty," prozradil člen liberecké Dukly.

Jenže ještě v neděli pojede závod a pak bude s kolegy z bronzové štafety Bauerem, Koukalem a Magálem zřejmě ještě trochu olympijský úspěch slavit. "Doufám, že vyšší jaterní testy hrozit nebudou. Asi budu muset večer víc odpočívat," dodal muž, který ve Vancouveru českou štafetu rozbíhal.

Do přijímače nastoupí jako jediný z aktivních armádních sportovců a naváže například na své "uniformované" kolegy Milana Šperla, Jiřího Magála či Dušana Kožíška, kteří stejný dril už kdysi absolvovali a kteří v těchto dnech v hodnosti rotmistra "válčí" na armádních zimních hrách v Itálii.

Jakš vstoupí do výcviku se základní hodností vojín, strach ale nemá. "Doma jsem pár historek slyšel. Někdy byly zábavné, někdy nebyly moc příjemné."

Předloňského mistra světa do 23 let se ve Vyškově v rámci výcviku bude učit pořadová cvičení, hodnosti, bude střílet z pistole i samopalu. "Vojenskými zbraněmi jsem ještě nestřílel. Spíš jen tak malorážkou nebo vzduchovkou. Na tohle se docela těším jako každý kluk. Spíš až potom řeknu, co bylo dobré a co špatné."

Věří, že všechno v pohodě zvládne. "Bylo by příjemné, kdyby to nebylo moc náročné. Snad nebudu potřebovat nějaké úlevy," uzavřel Jakš s úsměvem.Najdete na iDNES.czmobilní verze