Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ragbyový souboj Austrálie se Skotskem proti sobě postaví bratrance

Skotský útočník Sean Maitland obranu Samoi neprorazil, v utkání ragbyového MS se však nakonec radoval z výhry 36:33. | foto: Reuters

13 2015
Pocházejí z jedné rodiny, vyrůstali spolu a když v novozélandském městečku Tokora chodili na základní školu, jeden druhého po chodbě honil a chtěl po něm hodit židli. "Ale nechytil mě, byl totiž pomalejší," líčil se smíchem ragbista Sean Maitland.

Maitland a jeho bratranec Quade Cooper jsou soupeři celý život. Jeden na probíhajícím mistrovství světa v Anglii reprezentuje Skotsko, druhý Austrálii, byť se oba narodili na Novém Zélandu.

Ačkoli se několikrát střetli na klubové úrovni, v zápasech reprezentace se ještě nepotkali. Zatím. Na pikantní souboj může dojít v neděli, ve čtvrtfinále šampionátu na londýnském Twickenhamu.

Když se Maitlanda novináři ptali, které australské protivníky si pamatuje z doby svého působení na jižní polokouli, bývalý útočník novozélandských Canterbury Crusaders odpověděl: „Proti některým z nich jsem hrál v Super Rugby.“ To je společná soutěž elitních týmů Austrálie, Nového Zélandu a Jižní Afriky.

O Cooperovi se z legrace nezmínil. Čekal, až se na něj žurnalisté zeptají sami. „Myslím si, že bych mu zase utekl,“ říkal se smíchem při vzpomínce na historku ze základní školy. „Bylo nám asi šest, děti občas dělají hloupé věci. Ale bude pěkné, když se potkáme na mistrovství světa.“

Australský ragbista Quade Cooper při duelu o světový bronz.

Australský ragbista Quade Cooper během minulého MS 2011.

Mimochodem, téměř stokilový Maitland, jehož prarodiče odešli ze Skotska v šedesátých letech minulého století, umí zaběhnout stovku lehce přes jedenáct vteřin, dvojnásobnou trať zvládne lehce přes dvaadvacet vteřin...

V neděli zcela jistě bude v základní sestavě na křídle s číslem 14. Cooper bude doufat, že ho trenér Cheika k zápasu nominuje alespoň mezi osm náhradníků, pak by měl šanci zasáhnout do hry a postavit se proti svému bratranci. Do základní sestavy se nedostane, na útokové spojce Austrálie totiž září objev šampionátu Bernard Foley.

Cooper, na minulém šampionátu stabilní člen australské patnáctky, na turnaji v Anglii nastoupil jen v utkání proti Uruguayi. Při vítězství 65:3 zaznamenal deset bodů z pěti kopů po položené pětce. V následujících důležitých zápasech proti Angli a Walesu seděl jen na tribuně.

K souboj bratranců na reprezentační úrovni se schylovalo před dvěma lety, kdy Maitland byl ve společném britském výběru, ale Cooper překvapivě v nominaci Austrálie chyběl. Tehdy v v Edinburgu hostující tým vyhrál 21:15.

Pokud by nedělní souboj skončil jinak než vítězstvím Austrálie, bylo by to překvapení. „Mají skvělou formu, jasně porazili Anglii, poradili si i s Walesem,“ říkal Maitland o Australanech. „Ale je to play off, v něm se může stát cokoli. My jsme natěšení. Je to pro nás velká výzva. Žádný tým není dokonalý, jsem si jistý, že trenéři vymyslí taktiku, s níž bychom mohli uspět.“

Skotsko mělo potíže s postupem ze skupiny. V posledním utkání muselo porazit Samou, ale přes padesát minut prohrávalo a nakonec zvítězilo 36:33. Napravilo tak neúspěch z minulého vrcholného turnaje na Novém Zélandu, před čtyřmi lety Skotové skončili ve skupině až třetí za Anglií i Argentinou a čtvrtfinále nehráli.

Jinak v historii mistrovství světa od roku 1987 mezi osm nejlepších postoupili pokaždé, v semifinále však byli jen jednou v roce 1991. Může se to nyní opakovat?

„Sice jsme poslední zápas vydřeli, nehráli jsme ideálně, ale měli jsme tam dobré pasáže. Abychom uspěli proti Austrálii, musíme hrát dobře celých osmdesát minut,“ zdůraznil Maitland.

Autor:


Témata: Anglie, ragby
Najdete na iDNES.czmobilní verze