Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Anglie se chvíli bála, pak na úvod sportovní události roku jasně vyhrála

Anglický zadák Mike Brown skóruje v zahajovacím utkání MS v ragby 2015 proti Fidži. | foto: Reuters

18 2015
Velké očekávání, vynikající nástup, pak velká dřina, chvílemi obavy o výsledek, ale nakonec vítězství. Ragbisté Anglie "svůj" světový šampionát zahájili výhrou nad Fidži 35:11. Ještě deset minut před koncem však byl stav jen 18:11 a soupeř jim zle zatápěl.

Nejdřív poutavý slavnostní ceremoniál, na jehož konci největší sportovní událost planety v roce 2015 zahájil proslovem princ Harry, velký ragbyový nadšenec a fanoušek. Pak urputná bitva.

Hrdinou Anglie je zadák Mike Brown, který dvakrát pronikl do brankoviště a položil dvě pětky. Rozhodující v 72. minutě, kdy zvýšil na 26:11. To urputně hrající Fidžany definitivně zlomilo.

Angličané dobře začali, po pár vteřinách proměnili trestný kop, ve 13. minutě položili první pětku. V zahajovacím utkání šampionátu nikdy rychlejší pětka nepadla. Dosud rekord držel novozélandský útočník Kahui, před čtyřmi lety skóroval v 19. minutě. Rekordní zápis však nemá jméno, pětku sudí posoudil jako trestnou, když Fidžané těsně před brankovištěm zastavili útok soupeře nedovoleným způsobem.

Z jejich strany byl úvod rozháraný, nervozní, Fidžané udělali spoustu chyb a brzy jejich manko narostlo až na 0:15. Ale pak se zlepšili a dotahovali.

Během první půle řešil spoustu sporných situací videorozhodčí, například poradil hlavnímu, aby neuznal pětku Fidži, když Matawaluovi míč při pokládání těsně nad zemí vypadl.

Fotogalerie

Jaký to rozdíl v řízení zápasu proti fotbalu, kde jsou na denním pořádku obří omyly sudích, které zásadně ovlivní výsledek...

Fidžané se však vzápětí dočkali, předvedli parádní akci korunovanou pětkou Nadola. Robustní křídlo, bez čtyř centimetrů dva metry a 126 kilogramů, často Angličané nedokázali složit, Nadolových metrů však spoluhráči nevyužívali dostatečně.

Když však v závěru útoková spojka Volavola snížil na 11:18, 82 tisíc fanoušků na Twickenhamu znejistělo. Ale posledních deset minut už zase patřilo Angličanům.

Anglie - Fidži 35:11 (18:8)

Body Anglie:
Pětky: Mike Brown (22. a 72. minuta), Billy Vunipola (81.), trestná pětka (13.)
Konverze (kop po pětce za 2 body): George Ford (13.), Owen Farrell (74., 85.)
Trestné kopy (3 body): George Ford (3. a 34.), Owen Farrell (68.

Body Fidži:
Pětka: Nemani Nadolo (30.)
Trestné kopy: Nemani Nadolo (36.), Ben Volavola (64.)

Autor:


Témata: Anglie, ragby, Mike Brown
Najdete na iDNES.czmobilní verze