Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ragbyová pohádka: kluka srazila ochranka, tak mu hvězda dala medaili

Věc, co nikdo nečekal: ragbista šampionů z nového Zélandu Sonny Bill Williams svou zlatou medaili věnoval tomuto klučinovi. | foto: Reuters

2 2015
Byla to možná nejhezčí tečka za ragbyovým mistrovstvím světa, snad až moc pohádková. Když šampioni z Nového Zélandu slavili na ploše, přiběhl si za nimi pro fotku čtrnáctiletý kluk, jenže jej nemilosrdně zpacifikoval člen ochranky. „Bylo mi ho líto. Snad si ten večer bude pamatovat jinak,“ řekl člen vítězného týmu Sonny Bill Williams - a dal chlapci svoji medaili! „Raději ať visí jemu kolem krku, než mně na zdi,“ řekl ragbista.

Sonny Bill Williams je nejspíš tím nejslavnějším náhradníkem ragbyového šampionátu - je to opravdu mimořádně barvitý sportovec. Bývalý profesionální boxer, věřící muslim, potetovaný silák, to všechno je muž, kterého (nejen) na Novém Zélandu titulují zkratkou SBW a vždycky se těší, až vběhne na hřiště.

Williams však není žádný bezduchý rabiát, naopak. Už po semifinále proti výběru Jihoafrické republiky ukázal, že rozumí situacím, kdy by sportovní rivalita měla ustoupit obyčejnému soucitu: když soupeř z poražené JAR seděl smutně na zemi, SBW k němu přišel, Jesseho Kriela objal a zvedl jej. Přeloženo: na hřišti si nic nedarujeme, ale přece jsme lidé, ne? „Tohle je obrázek znázorňující velkou bitvu o Twickenham,“ napsal s respektem oficiální Twitter jihoafrického ragby.

No a po sobotním finále se obr Williams předvedl jako muž situace znovu.Ve videu se ostatně sami můžete podívat, jak získal čtrnáctiletý fanoušek Charlie Lines svou zlatou medaili z mistrovství světa: když se v euforii rozeběhl na trávník stadionu Twickenham, člen ochranky jej nekompromisně poslal k zemi - pár kroků od Sonnyho Billa Williamse.

„Užíval jsem si čestného kolečka, když mu ji přímo přede mnou nakouřil,“ líčil novinářům SBW: „Bylo mi ho hrozně líto, tak jsem chtěl udělat něco, díky čemu by si tenhle večer zapamatoval v dobrém. Raději ať medaile visí na jeho krku, než aby byla u mně doma na zdi. Jen si představte, že by to byl mladší brácha nebo synovec někoho z týmu - to by ode mě chlap z ochranky dostal pěkný výprask!“

Sonny Bill Williams se tím postaral o povedenou tečku jednoho velmi podařeného šampionátu. Turnaje, který jeho All Blacks ovládli ve velkém stylu.

„V naší šatně bylo jasně cítit bratrství,“ líčil ragbista. „Tým je základ. Byli jsme ve stádiu, že klidně jeden pro druhého někam skočíme po hlavě.“

A v jeho případě pomoc bližnímu neplatila jen ve sportu.

A medaili nakonec má, při nedělním galavečeru na závěr šampionátu dostal náhradní. „Tahle je poslední, tak ji neztraťte,“ doporučil mu moderátor. Pověsí si ji SBW přece jen na zeď?

Autor:


Témata: ragby, Islám, Twitter
Najdete na iDNES.czmobilní verze