Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podivný start. Místo Kypru vyzve mladé ragbisty poslepovaný tým

Takhle v červnu slavili ragbisté pražské Pragy domácí titul. Budou se radovat i čeští mladíci na evropském šampionátu? | foto: Miloš Březina

22 2014
Ačkoliv úvodní zápasy evropského šampionátu ragbistů do 20 let jsou na programu až v neděli, čeští organizátoři už měli závažné starosti. Osmičlenný turnaj, který hostí Brno a Vyškov, narušili Kypřané. Čtvrtfinálový soupeř českých mladíků účast na šampionátu na poslední chvíli zrušil.

„Na takové úrovni by se to nemělo stávat,“ durdí se Daniel Beneš, který působí u českého výběru do 20 let jako asistent trenéra. „Měla to být jejich první účast v historii, Kypr nikdy reprezentaci do 20 let neposkládal.“

Ale nakonec ji nedokázal sestavit ani nyní a pořadatelé museli narychlo řešit, co dál. Nejprve chtěli překopat čtvrtfinálové dvojice, jenže proti favorizovaným Čechům nikdo nechtěl hrát. Automatický postup domácího týmu do semifinále organizátoři také zavrhli.

„Nakonec místo Kypru budeme hrát proti týmu poskládanému z mladíků z různých zemí. Říká se jim Barbariens, je to takové ragbyové specifikum,“ přibližuje Beneš, jenž u mládežnické reprezentace působí řadu let. „Bude to zpestření a určitě nás to prověří,“ doplňuje kouč, jenž vede i ragbisty Bystrce.

Právě tam, na hřišti brněnského rivala z Dragonu a ve Vyškově se bude o cenné kovy necelý týden bojovat.

Na šampionátu chybí ragbyové bašty jako Anglie či Francie. Jejich týmy se účastní světového mistrovství, další špičkové celky soupeří o tzv. juniorskou trofej.

Na turnaji, který se od počátku hraje systémem play-off, se tak představí evropské celky „druhé garnitury“, jako je Maďarsko, Moldávie či Švýcarsko. „Prestiž však turnaj rozhodně má,“ říká Beneš.

Jeho slova jen potvrzuje i fakt, že talentované Čechy povede na akci kouč mužské reprezentace, Polák Tomasz Putra. „Naším velkým cílem je s kluky nadále pracovat právě s výhledem pro A-tým,“ sděluje Beneš, na jehož svěřence čeká těžká ragbyová šichta. V šesti dnech musí zvládnout třízápasovou porci.

Bude mít jejich jihomoravská pouť příští sobotu po finálovém duelu zlatý konec? „Po dvou druhých místech nemůžeme mít jiné ambice. Bude to výzva,“ burcuje trenér Beneš.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze