Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novozélandský kapitán v ohrožení? Trest by byl skandální, říká expert

Kapitán novozélandských ragbistů Richie McCaw během semifinále mistrovství světa proti Jižní Africe. | foto: Reuters

26 2015
Byl to nenápadný zákrok, kterého si nevšiml sudí na hřišti, videorozhodčí ani fanoušci v hledišti. Ale pro kapitána novozélandských ragbistů Richie McCawa, jehož loket během semifinále mistrovství světa narazil do hlavy protivníka, mohl mít tvrdé následky. Ale nakonec mít žádné nebude.

Zavolá si ho disciplinárka a zakáže mu start ve finále? řešilo se v médiích od soboty do pondělí.

„Nemůžete ho zastavit na hřišti, tak ho postavíte mimo hřiště. Je to jen další pokus, jak nás rozhodit,“ řekl novozélandský kouč Steve Hansen ke spekulacím britských médií během tiskovky v Oatland Park Hotelu na jihozápadním kraji Londýna.

„Jak typické, pěkně si to britští kolegové načasovali,“ reagovala ironicky novozélandská média.

Čtyřiatřicetiletý McCaw je ragbyová ikona nejen pro Nový Zéland ale pro celý svět. Třikrát byl nejlepším ragbistou roku, jako kapitán před čtyřmi lety dovedl zemi k vytouženému titulu světových šampionů. Za národní mužstvo nastoupil už ke 147 zápasům a ten 148. má být také jeho poslední.

Pokud by v sobotním finále proti Austrálii dovedl Nový Zéland k obhajobě zlata, svou bohatou a dlouholetou reprezentační kariéru by zakončil nejlíp, jak by mohl.

HAKA Jihoafričtí ragbisté před semifinále MS sledují, jak jejich soupeři z...
Ragbyová bitva Jižní Afriky a Nového Zélandu v semifinále MS.

Jenže po semifinále proti Jižní Africe (20:18) začala především britská média rozebírat jeho zákrok na protivníka Francoise Louwa. „Ošklivý faul,“ psala.

Běžela 22. minuta sobotního duelu v Londýně, když se McCaw rozběhl k chumlu, z něhož Louw vytáhl míč a následně ho předal spoluhráči. Na videozáznamu je vidět, jak McCaw ruck obíhá a když Louwa míjí, pravým loktem zasáhne jeho hlavu.

„Vůbec se nedívá na hráče, ale sleduje jen míč. A nechtěně Louwa trefí,“ řekl pro New Zealand Herald ragbyový expert Dylan Cleaver.

Jihoafrický rojník se sice otřese, ale okamžitě pokračuje ve hře. O pár chvil později však kvůli tržné ráně na hlavě musel být ošetřován, což si vyžádalo několik stehů. „Nevím, kde se mi to stalo. Nejspíš někde ve skrumáži,“ přemítal Louw.

Ragbyová utkání provází množství tvrdých, většinou férových střetů. Na fauly a zákeřnosti je však ragby alergické. Pokud nepřípustný zákrok nepotrestá sudí přímo na hřišti, kterému v případě faulu může kdykoli pomoci video, udělá to zpětně disciplinární komise. Ta si musí „viníka“ zavolat do 36 hodin po skončení utkání ke slyšení. To se však nestalo a McCaw je tak „čistý.“

Novozélandský útočník Julian Savea ve vzdušném souboji s jedním z jihoafrických...
TRY Novozélandský rojník Jerome Kaino pokládá první pětku semifinále MS proti...

„McCaw není svatý, do každého souboje jde naplno, ale nic takového by úmyslně neudělal. I kdyby si ho předvolali, tak ho stejně nepotrestají. Ať už díky dobrým vztahům novozélandského trenéra Hansena s Jihoafričany. A Louw by proti McCawovi určitě nesvědčil,“ byl přesvědčen Wynne Gray, další z expertů novozélandského deníku.

„Byla to neúmyslná kolize. Kdyby za to měl následovat trest, bylo by to skandální rozhodnutí. Nejhorší, co by se v ragby mohlo stát,“ tvrdil Cleaver.

McCaw je duše mužstva. I když mají All Blacks na každém postu skvělého hráče, absence lídra by pro ně byla citelnou ztrátou, přestože se McCaw nevyvaruje chyb, jež vedou k trestným kopům pro soupeře. A pro někoho může být jedním z nejpřeceňovanějších ragbistů.

„Je na něj zaměřena pozornost, protože je to fantastický hráč, pravděpodobně náš nejlepší v historii. A dost možná nejlepší ragbista vůbec. Pokud by se o něm nepsalo, znamenalo by to, že podal špatný výkon,“ podotkl novozélandský kouč.Témata: ragby, Londýn
Najdete na iDNES.czmobilní verze