Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Wembley na Markétu? To je přece skvělé, říká kouč ragbyových hvězd

Novozélandský ragbista Matt Faddes (na zemi s míčem) z Barbarians pod jihoafrickou valnou hromadou. Zprava Ruan Combrinck , Pat Lambie a Jamba Ulengo. | foto: Reuters

8 2016
O víkendu nastoupili v jednom z nejposvátnějších chrámů sportovního světa, v úterý vyběhnou na ne zrovna dokonalý trávník poblíž studentských kolejí. I takový je život legendární ragbyové party Barbarians FC: výteční hráči totiž budou v Praze součástí oslav 90 let českého ragby.

V ragby nahlédl do sfér pro nejprivilegovanější. Robbiemu Deansovi je 57 let, pět let vedl Austrálii a dobyl s ní bronz z mistrovství světa, působil i jako asistent u All Blacks, slavné značky používané pro tým Nového Zélandu.

Ale i s touto vizitkou můžete zažívat dosud nepoznané. Třeba start na skromné Markétě, kde se obvykle přetlačují plochodrážníci. O kousek dál stojí koleje Hvězda, na místním hřbitově poblíž Břevnovského kláštera spočívá Karel Kryl a na nevelkém stadionu v úterý od 19.00 nastoupí dost možná nejlepší ragbisté, jaké kdy Česko vidělo.

„To je přece fantastická změna, ne?“ usmál se Deans, kouč Barbarians FC. Jeho tým ještě v sobotu ve Wembley uhrál cennou remízu 31:31 s JAR, jíž přihlíželo skoro 47 tisíc fanoušků, poté už zamířil směr Praha.

A pro některé borce z kádru Barbarians ani Wembley nebylo maximem, třeba novozélandští mistři světa Ben Franks nebo Andy Ellis dokonce loni v Londýně na legendárním Twickenhamu slavili titul před osmdesátitisícovou návštěvou... „V Praze to zase bude osobnější,“ namítá Deans. „Je to skvělá možnost poznat jinou kulturu, jiná města. Pro hráče se navíc jedná o vítanou příležitost změnit každodenní režim.“

Fotogalerie

Barbarians jsou jakýmisi „ragbyovými misionáři“, snaží se šířit krásu jejich sportu. Borci z Nového Zélandu, Austrálie či Jihoafrické republiky se díky tomu podívají právě i do Prahy, jež je pro ně mimochodem zastávkou mezi souboji s JAR a Fidži; tyhle soupeře dělí od české reprezentace světelné roky.

„Patřit k Barbarians je absolutní výsada,“ říkal Deans před utkání českým novinářům a v hlase měl nehranou hrdost. „Mám štěstí, že můžu vést mužstvo, které ztělesňuje ty nejlepší vlastnosti ragby. Milujeme tuhle hru, milujeme její duši.“

Podobné věci zmiňoval i třeba Ben Franks, novozélandský světový šampion z let 2011 a 2015. „Doufám, že budou se zápasem všichni spokojení,“ prohlásil 32letý pořízek. „A pro nás hráče by to mělo být o něco svobodnější než obvykle. Prostě vyběhneme na hřiště a budeme si užívat ragby jako v dětství.“

Specifické je i to, že za Barbarians FC spolu nastupují často dlouholetí soupeři; místo tvrdých střetů na hřišti najednou sdílejí jednu šatnu. „Proto je celý koncept unikátní,“ říká trenér Deans.

Unikátní je i místo, kde v úterý nastoupí. Svaz toužil po možnosti hrát v Edenu, na Letné či na Strahově, varianty noblesnější stadionů však padly. Ragbyové hvězdy ovšem nad skromnou Markétou nijak nežehrají. „Chceme pomoci českému ragby, i to je jedna z motivací,“ dodal kouč.

Pomůžou už tím, jaký kádr do Česka přivezli.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze