Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Ragbyový autobus“ Savea už zvládl předjet i legendu

Novozélandský útočník Julian Savea přijímá gratulace poté, co proti Francii ve čtvrtfinále ragbyového MS položil jednu ze svých pětek. | foto: Reuters

19 2015
Odveta dokonána! Ragbisté Nového Zélandu si vychutnali Francii a postoupili do semifinále mistrovství světa. Ústřední figurou týmu byl polepšený hříšník Julian Savea.

Když se rozeběhl s míčem, hned byla pochopitelná jeho přezdívka The Bus, neboť on skutečně rozjetý autobus připomínal: Julian Savea sprintoval, srážel protihráče a pokládal pětky.

První, druhou, třetí! „Takhle vypadá Jules, když se trochu naštve,“ spokojeně říkal novozélandským novinářům Cory Jane, jeho klubový spoluhráč a také bývalý reprezentant All Blacks .

Savea a jeho hattrick byly vrcholem jedné velké ragbyové demontáže. Ve čtvrtfinále mistrovství světa v Cardiffu, ve vyhlížené odvetě za osm let starou porážku na stejném místě a ve stejné fázi turnaje, Nový Zéland doslova zničil Francii 62:13.

Žádný duel play-off šampionátu nikdy v historii neskončil vyšším rozdílem! „Jsem jen součástí úžasného týmu,“ říkal Savea, který ovšem sám hrál úžasně.

Až tak, že si jeho drtivé průniky skrz obranu vysloužily přirovnání z nejvyšších: takhle nějak to kdysi dělal Jonah Lomu, asi nejslavnější ragbista země, jež ragby miluje.

Novozélandský útočník Julian Savea pokládá jednu ze svých tří pětek ve...
Julian Savea z Nového Zélandu pokládá pětku v utkání s Gruzií.
Novozélandští útočníci Conrad Smith (vlevo) a Julian Savea se snaží zastavit...

A pozor, Savea už v národním týmu stihl 38 pětek, tedy o jednu více než slavný Lomu! „Jsem poctěn, že mě s ním vůbec srovnáváte. On je legenda. Já jen dělám, co můžu,“ říkal rodák z Wellingtonu, již v obleku, s pečlivě upraveným účesem a knírkem.

On a Lomu, to je zajímavá věc, na srovnání ještě dojde. Jenže Julian Savea má nyní spíš jinou roli - tu, jejíž důležitost si dobře uvědomoval už kdysi dávno Josef Švejk. Díky Saveovi má totiž novozélandské ragby svého polepšeného hříšníka.

V chladném večeru v Cardiffu byl nezpochybnitelným hrdinou, jenže on zažil mnohem horší časy. V roce 2013 to u něj vypadalo zhruba tak, jako kdyby byl letos David Limberský před svým extempore tváří kampaně „Nemyslíš, zaplatíš“. Savea se ocitl na plakátech burcujících proti domácímu násilí - a pak se v dubnu musel z téhož přečinu zodpovídat policii...

„S partnerkou jsme se pohádali a udělal jsem věci, které jsou prostě špatně. Chci se všem omluvit,“ líčil Savea před novináři a z očí mu tekly slzy. „A to i lidem z organizace proti domácímu násilí; je mi jasné, že jsem je svým chováním ztrapnil. Učinil jsem opatření, aby se tohle už nikdy neopakovalo.“

Novozélandský útočník Julian Savea pokládá pěta na MS v ragby proti Namibii.
Novozélandský rváček Victor Vito (vpravo) a křídlo Julian Savea slaví úvodní...

Do lidské duše dohlédnout nelze, ale snad Savea slib splní. Každopádně jako by jej těžké osobní časy vyslaly vstříc raketové kariéře. Měří 197 centimetrů, váží 118 kilogramů a má bilanci, která i ve světě ragbyových superhvězd nutí k údivnému polknutí a respektu: za 39 startů za Nový Zéland položil 38 pětek!

Vzhledem k tomu, že v srpnu oslavil teprve 25 let, jsou Saveovy možnosti takřka neomezené. Že by vážně mohl jednou být lepší než ikona Lomu, jiný obr bourající defenzivy soupeřů?

„Srovnání jsou těžká, ne-li nemožná. Vezměte si, jak se od časů Jonaha Lomua zlepšily obrany: existují speciální trenéři pro defenzivu, každý tým si na ni zakládá,“ říká Saveův parťák Cory Jane. „Jisté tedy je, že abyste v dnešním ragby pokládali pětky takovýmto stylem, musíte být výjimeční.“

O čemž u polepšeného hříšníka Juliana Savey po hattricku proti Francii už nikdo nepochybuje.Najdete na iDNES.czmobilní verze