Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Verdasco: Bitvu s Nadalem jsem viděl asi desetkrát. Teď se dočkal pomsty

DÍKY ZA BITVU. Rafael Nadal (vpravo) gratuluje Fernandu Verdaskovi k postupu do 2. kola Australian Open. | foto: AP

19 2016
Čekala se velká bitva tak jako před lety - a skutečně přišla. Stejně jako v památném semifinále Australian Open 2009 bojovali i letos v 1. kole v Melbourne tenisté Fernando Verdasco a Rafael Nadal v pětisetovém klání. Ale vítěz se lišil - na konci se radoval Verdasco. „V pátém setu jsem hrál opravdu dobře,“ pochválil se po výsledku 7:6 (6), 4:6, 3:6, 7:6 (4), 6:2.

Vyhrál šest turnajů. Býval sedmým hráčem na světě. A stejně když došla řeč na kariéru Fernanda Verdaska, obvykle se zmiňoval jeden zápas, pro něj tak zásadní. Semifinále Australian Open 2009 s Rafaelem Nadalem. Poutavé drama, ale taky ohromně těžká porážka pro Verdaska.

Až nyní se dočkal pomsty.

„Lidé ke mně pořád přicházeli a říkali mi, jak dobře jsem hrál před sedmi lety. A já na to: Copak už jsem potom nehrál?“ líčil Verdasco.

Nadal: Nebyl to můj den

Zatímco loni přijel na Australian Open po sérii zdravotních problémů s nízkými očekáváními, letos se Rafael Nadal cítil dobře.

I proto ho prohra mrzela. „Vím, že jsem udělal všechno, co jsem mohl, abych byl připraven. Ale nebyl to můj den,“ řekl.

Sportovně však uznal: „Fernando hrál lépe než já. Agresivněji. Víc riskoval.“ Sám měl v zápase 37 vítězných míčů a 38 nevynucených chyb. „Gratuluju Fernandovi, protože si postup zasloužil.“

Jistě, nešlo o jediný jeho pozoruhodný zápas. Pravdou ale rovněž zůstává, že od té doby se na grandslamu dál nedostal. Tehdy byl přitom účasti ve finále tak blízko; ale nakonec po pěti hodinách a 14 minutách podlehl 7:6 (4), 4:6, 6:7 (2), 7:6 (1), 4:6. Památnou bitvu Verdasco zakončil smolně - dvojchybou.

Což byl moment, který bleskl hlavou Verdaskovi i během úterního zápasu. „Na začátku pátého setu jsem si na ten zápas vzpomněl. Říkal jsem si: Prosím, nechci prohrát dvojchybou za stavu 4:5 a 30-40,“ řekl.

To neudělal; místo toho předváděl v pátém setu mimořádně agresivní hru. Jeho forhendy létaly i rychlostmi kolem 160 kilometrů za hodinu. „Snažil jsem se hrát co nejagresivněji, ale ne bláznivě,“ popsal vítěz. „Při našem minulém zápase jsem tak agresivní nebyl.“

Důkazem jsou čísla: Verdasco nasázel v úterý obdivuhodných 90 vítězných úderů (ač měl také 91 nevynucených chyb). A ukázal, co si z minulého střetnutí s Nadalem v Melbourne odnesl.

Fotogalerie

„Viděl jsem ten zápas asi desetkrát. Dělávám to, abych se z nich poučil. Vím, že tehdy jsem měl za stavu 4:4 a 0-30 hrát agresivněji, víc si postoupit do kurtu, hrát delší údery,“ řekl 45. hráč žebříčku.

S Nadalem je pojí přátelství, občas spolu hrají čtyřhru, nastoupili spolu i počátkem roku v Dauhá. „A když jsem pak uviděl los, řekl jsem si: To je teda smůla.“

Čtyři hodiny a 41 minut se s Nadalem rval. Po nepříliš povedeném roce 2015 si připsal na úvod toho letošního cenné vítězství.

Ve čtvrtek vyzve Izraelce Dudiho Selu, 87. hráče světa. Odrazí se po bitvě se slavnějším krajanem k nečekané grandslamové jízdě?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze