Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Policejní razie, potom dopingová kontrola. Rušná noc deblkanoistů

Jaroslav Radoň a Filip Dvořák při Světovém poháru v Račicích | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

9 2016
Kvůli vidině olympijských her se deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vydali na nejdelší soustředění, jaké zatím zažili. V Kalifornii se připravují už od konce ledna, domů se vrátí teprve začátkem dubna. „Ale na to, že je soustředění tak dlouhé, zvládáme ponorku zatím perfektně,“ hlásí zadák posádky Filip Dvořák, který si před pár dny „vychutnal“ pořádně rušnou noc.

Jaké máte zatím podmínky pro letošní soustředění v Newport Beach?
Radoň: Co se týče zajištění posilovny nebo lodí, vše je na skvělé úrovni. Jako každý rok v Newport Aquatic Centru. Dík patří také rodině Corlissových, u které jsme každoročně ubytovaní. Počasí máme zatím výborné, tak doufáme, že vše vydrží.
Dvořák: Byl tu extrémně teplý únor, na počasí si rozhodně nemůžeme stěžovat. A na tréninkové podmínky taky ne, jsou perfektní.

Kolik kilometrů máte v polovině soustředění najeto?
Radoň: Týdně napádlujeme zhruba sto padesát kilometrů. Základ máme solidní.

Na soustředění jste s kajakářkou Lucií Matouškovou a trenérem Liborem Dvořákem. Co ponorka, nehrozí?
Radoň: Je jasné, že ponorková nemoc se může dostavit, ale život u Corlissů je proti ní výborná zbraň. Navíc za ta léta už se známe a taky máme společný cíl, tak se snažíme nelézt si na nervy.
Dvořák: A tím, že nás jedenáctého března čeká přesun za kajakáři do Chula Visty, se to ještě víc oddálí. Potkáme kluky a bude spousta nových témat. Na to, že soustředění je tak dlouhé, zvládáme ponorku zatím perfektně.
Radoň: V Chula Vistě budeme tři týdny trénovat na deblkanoi s klukama ze čtyřkajaku, bude to dobré.

Pociťujete nějak, že se blíží květnová olympijská dokvalifikace, nebo se tím vůbec nestresujete?
Radoň: Osobně jsem byl po loňské sezoně dost vyčerpaný jak fyzicky, tak psychicky... Letos jsme s trenérem pár věcí změnili, dost jsem zapracoval na hlavě. Takže je jasné, že se dokvalifikace pomalu blíží, ale zbytečně se tím nestresuju - soustředím se na jednotlivé tréninky a na to, abych měl z pádlování radost, což se daří.
Dvořák: Mně přijde, jako bychom sem přijeli teprve minulý týden, soustředím se na každý trénink, na další den. Rozhodně necítím stres ze závodů.

Jak si čistíte hlavu ve volnu?
Radoň: Jedeme na nákupy, pokud máme energii... Rád zajdu do vířivky, kterou máme u Corlissových. A poslouchám muziku, čtu si, anebo hraju online šachy. Můj oblíbený sportovec je David Navara.
Dvořák: Ve volnu hlavně spím, protože soustředění je vcelku náročné. Taky si užíváme místní kuchyni - jižní Kalifornie je zajímavá tím, že tu žije spousta etnik, jejichž kuchyně se různě mísí. A čtu životopis Anthonyho Kiedise z Red Hot Chili Peppers. Myslím, že je dost s podivem, že ten svůj život přežil.

Dokáže vás Amerika ještě vůbec něčím překvapit?
Radoň: Už nás asi ničím nezaskočí, čas tady si užíváme... I když zrovna minulý týden jeden borec unesl děti své exmanželce a honila ho policie... Takže v noci okolo našeho domu běhalo dost policistů, ale vím to z doslechu, mě to neprobudilo.
Dvořák: Byla to dost rušná noc. Ten chlápek utíkal před policií a ukryl se u nás ve čtvrti, takže mě vzbudilo ve dvě v noci, jak jednotka SWAT prohledávala okolí domu a naši zahradu. Byl to docela zážitek. A ta noc byla zakončená tím, že v šest ráno přišla antidopingová kontrola. Americké komisaře ani nevpustili do naší čtvrti, takže zaparkovali jinde a museli za námi asi dvacet minut pěšky. To bylo docela vtipné.

A co na vodě?
Radoň: Tam je to dobré, řekl bych bez překvapení. Letos trénujeme s Krisztinou Fazekas Zur, olympijskou vítězkou na čtyřkajaku z Londýna, a s ní jsou tady další tři mladé Maďarky. No, není to úplně legrace.
Dvořák: Jsou to opravdu výživné tréninky, protože Krisztina je rozpádlovaná a na vytrvalosti hodně rychlá. Ale je to skvělé oživení - trénink dostává úplně jinou atmosféru, navíc sem tam potkáme nějakého lachtana.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze