Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Radili mi: Neraduj se tolik, prozradil krasobruslař Březina

Michal Březina si zatím na MS vede zdatně - ilustrační foto | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2010
Turín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ve čtvrteční volné jízdě si poprvé v životě vyzkouší, jaké je to startovat v nejsilnější rozjížďce na mistrovství světa krasobruslařů. Takahaši, Chan, Joubert, Kozuka a Abbott, to jsou členové elitního sexteta, do nějž Michal Březina pronikl. To vše v pouhých 19 letech.

Brněnský talent, ještě loni junior, píše v Turíně další kapitolu svého vydařeného roku 2010. V krátkém programu vybojoval výborné 5. místo, navíc v osobním rekordu. "S tím jsem hodně spokojený. Je to má první sezona mezi muži a musím říct, že zatím docela dost povedená. Musím to zaklepat," chystal se.

Letos jste všechny krátké programy zvládl bez pádů. Uvědomujete si to?
No vlastně jo. Nějakých sedm krátkých programů. To potěší.

Přesto byla tentokrát vaše radost po dojetí jízdy taková opatrná. Nebo se pletu?
Ne ne, já byl hlavně hodně unavený, protože tady v hale je fakt teplo. Je to horší než na olympiádě a tam jsem přitom říkal, že se v hale blbě dýchá. Tady jsem se po kraťasu musel opravdu opírat o trenéry, protože to bylo těžké udýchat. A co se týče té radosti... Já nechtěl dávat moc najevo, že jsem tak spokojený. Po olympiádě mi totiž někteří lidé radili, že když se budu příliš radovat, rozhodčí se pak vzpříčí.

Jiní krasobruslaři se naopak gejzírem radosti po jízdě snaží rozhodčí přesvědčit: A teď mu ty vysoké známky musíte dát.
Já si tohle jásání vyzkoušel na olympiádě a nefungovalo. (směje se) Takže dneska jsem dělal, že jde o můj normální výkon.

Sezona už je nesmírně dlouhá a vyčerpávající, v krátkém programu prožil kolaps například japonský favorit Oda. Jak jste na tom se silami vy?
Je to únavné i pro mě. Coby junior jsem nikdy nejezdil závody tak dlouho, první jsem měl v téhle zimě v září, takže v podstatě jedu v kuse půl roku. Už to na mě dolehlo, před Turínem jsem se necítil tak dobře jako před Evropou a před olympiádou. Ale chci to tady dokončit se ctí - a pak si dopřeju trochu delší odpočinek.

Volná jízda tedy bude nejen pro vás tak trochu závodem o přežití? Půjde o to vydržet se silami?
Asi jo. Ale pojedu jak v tréninku a co se má stát, stane se.

Povolí vám už trenéři, abyste ve volné jízdě vyzkoušel poprvé čtverný skok? Na tréninku vám šel výborně.
Já nevím. Uvidíme, co pojedou ostatní. Ten čtverák je ve stejně dobré kondici jako na olympiádě. Záleží na ostatních a na tom, jestli se rozhodneme jet o udržení 5. místa. Na mistrovství světa je páté místo úspěch, pomůže mi ve světovém žebříčku, při nominacích na Grand prix. Jízda na udržení pozice by asi byla bez čtveráku. Ale na druhou stranu, už je na čase ho ukázat, ne?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze