Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


To jsem ještě nezažil, láteřil u protinožců Štěpánek. Zaskočí favorita?

Český tenista Radek Štěpánek bojuje na turnaji v Brisbane. | foto: AP

20 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Jízda českého veterána pokračuje. „Hlásili mi, že jsem nejstarší, kdo tady vyhrál zápas od roku 1978,“ řekl tenista Radek Štěpánek po postupu do 2. kola Australian Open. Vydrápal se z kvalifikace, zdolal Japonce Ita a ve čtvrtek vyzve Švýcara Wawrinku.

Na rozhovor dorazil s lehkým úsměvem a o něco těžším krokem. „Nebudu lhát, jsem trošku utahaný. Ale samozřejmě je to příjemná únava,“ pronesl.

Sedmatřicetiletý nezmar se s Item přetahoval tři hodiny a 16 minut. Mohl ho vyřídit ve třech sadách, nakonec jej zdolal ve čtyřech: 6:4, 6:3, 6:7, 6:2. „Už dlouho mě posíláte do důchodu, ale já pořád přepisuju statistiky a baví mě to,“ řekl. „Rok 1978, chápete? To jsem se narodil!“

Nemrzí vás závěr třetího setu? Mohl jste si šichtu o něco zkrátit a ušetřit energii.
Do čtvrtého jsem šel opravdu zbytečně, protože jsem měl navrch. Všechno vypadalo v pohodě. Vedl jsem 3:2 a měl servis, jenže po dlouhém gamu jsem si ho nepodržel. Trošku jsem ubral z agresivity, což byla chyba. Za stavu 2:2 ve čtvrtém jsem si řekl, že takhle dál hrát nemůžu. Přitlačil jsem a vyhrál čtyři gamy v řadě.

V jednu chvíli jste se docela dlouho dohadoval s rozhodčím. Proč?
Tohle se mi stalo poprvé za dvacet let, co hraju profesionálně tenis! Dal jsem eso doprostřed, nikdo nic nezahlásil a vrchní mi říká, ať servis opakuju. Koukám na něj a říkám, že se asi spletl. Tvrdil, že na prostřední servisové čáře chyběl lajnový rozhodčí. Namítal jsem, že kdyby snad ten balon byl aut, tak ho snad zahlásí on. Když nezahlásil aut, tak pro něj byl míček dobrý a bod přece nejde opakovat.

Jenže stejně jste ho nepřesvědčil, že?
On samozřejmě neustoupil. Co on řekne, to platí. Chtěl jsem jen slyšet jeden normální důvod, proč se má výměna opakovat. Zvažoval jsem, že bych si zavolal supervisora, ale ani on by to zřejmě nezvrátil. Tak jsem to nechal. Ale aspoň jsem si odpočinul a vykecal se...

Loni jste tu kvůli zdravotním potížím chyběl. Po všech vašich strastech to musí být tuze sladké vítězství. Souhlasíte?
To si pište, že mám velkou radost. To poslední zranění bylo pro mě nejhorší v kariéře. Moje tělo vlastně šest měsíců stálo, což je pro sportovce strašně moc. Tím spíš v mém věku. Návratu jsem obětoval strašně moc. Nevzdal jsem to a jsem zase tady. Jsem zpátky, ve druhém kole grandslamu. Cítím se na kurtu skvěle, mám radost a baví mě to. Vlci vyjí, ale karavana jede dál.

Pokusíte se ve druhém kole o překvapení? Se čtvrtým nasazeným Wawrinkou máte bilanci 4-2.
Už jsem proti němu dlouho nehrál. Patří k adeptům na celkové vítězství, takže nebudu mít co ztratit. Určitě nedám svoji kůži lacino.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze