Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pustit zápas? To bych všechno zneuctil, štítí se Štěpánek podvodu

Radek Štěpánek | foto: AP

20 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - To téma samozřejmě víří v mužské šatně na Australian Open. Sázení a manipulace s výsledky. „Ke mně se žádná nabídka nedonesla,“ řekl v úterý tenisový veterán Radek Štěpánek. „Já bych zápas nikdy neodevzdal.“

Znepokojila vás zpráva BBC o podezření z podvodů?
Dokud někdo nepřednese jasné důkazy a nezveřejní jména, je to jen bublina. Těžko to komentovat.

Mluví se o ohrožené pověsti tenisu. Legendární John Newcombe označil sázení za rakovinu. Co vy na to?
Náš sport má velkou tradici. Je férový, jeden na jednoho, vítěz a poražení. Fixlování v něm mít nechceme. Jakmile se něco prokáže, musí se ta rakovina vyhubit.

Váš kolega Lukáš Rosol tvrdí, že si žádný tenista na nejvyšší úrovni sázení nedovolí. Že by to byl šílený risk. Myslíte, že korupce bují na akcích nižší kategorie?
Nevím, co se děje na challengerech. Hraju jeden ročně, v Prostějově. Ale na divácích je poznat, že si vsadili. Chovají se úplně bláznivě.

Jak to myslíte?
Máme v ATP skupinu lidí (Integrity Unit), kteří sázení sledují. V Eastbourne mi jeden komisař ukázal u kurtu sázkaře. Seděl na tribuně s počítačem. Vypnuli mu wi-fi, šli po něm. Když to zjistil, skočil přes plot a utekl do parku. Za dvě hodiny přišel zpátky v jiném oblečení.

Tenisový král Novak Djokovič přiznal, že se k němu dostala nabídka na manipulaci výsledku za 200 tisíc dolarů.
Ale to bylo před devíti lety! A mě nikdy nikdo neoslovil.

Co kdyby...
... okamžitě bych to nahlásil. Nikdy v životě bych zápas neodevzdal, to bych se ráno na sebe nemohl podívat do zrcadla. Zneuctil bych všechno, co do mě vložili rodiče. Veškerou práci s mým týmem. To je prostě proti veškerým hodnotám, které uznávám.

Měla by ATP mezi mladými hráči víc šířit osvětu?
ATP má svou univerzitu. Každý nováček jí musí projít. Učí ho tam, jak mluvit s novináři, určitě se tam probírá i sázení. Ono je to jednoduché: nějakého toho kšeftaře odmítnout a hned případ oznámit, aby se povedlo toho člověka chytit. A aby už neměl přístup do kteréhokoliv tenisového areálu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze