Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mlaďasové jeli ještě o tři čtyři kilometry rychleji, řekl vyčerpaný Šimůnek

Radomír Šimůnek na trati cyklokrosového MS 2016 | foto: Petr Hofík, cyklokros.cz

31 2016
Před třemi týdny zažil nejlepší pocit kariéry, když se po letech dočkal domácího mistrovského titulu. I na cyklokrosovém světovém šampionátu v Heusden-Zolderu chvíli jezdil na čele, nakonec bral devátou příčku. „Vím, že do desítky patřím a můžu se tam pohybovat,“ povídal vyčerpaný ale šťastný Radomír Šimůnek.

Panuje spokojenost?
První desítka se určitě počítá. V těchto podmínkách je to strašně těžké - na člověka padala voda a tělo rychle chřadne. Jsem rád, že už mám ten závod za sebou a že to vyšlo do těch deseti. Snažil jsem se tam bojovat od začátku, ale ti mlaďasové jeli ještě o tři čtyři kilometry rychleji, než bych potřeboval já.

Měl jste skvělý start do závodu...
Jo, pěkně jsem se tam z třetí řady protáhl. Je to ale světový šampionát, kde se jezdí ještě o něco rychleji, než normálně. S tím jsem počítal, už jsem ho několikrát jel, takže jsem věděl, do čeho jdu. První dvě kola byla dobrá, pak mi trošku prásklo, ale poslední dvě kola už jsem zase chytal takový ten druhý dech. Neměl jsem žádný pád, což je u mě vcelku zvláštní. Člověk držel jako beran a místy jsem ze sebe vydával naprosté maximum. Bylo to pro mě dobré mistrovství světa.

Je to i zadostiučinění za to, že se vám v posledních letech úplně nedařilo?
Určitě, poslední dvě sezony jsem neměl vůbec dobré, vždy tam bylo špatné léto a od toho se to odvíjelo. Jsem rád, že se to teď nějak stabilizovalo a člověk kouká zase před sebe. Mám teď před sebou ještě tři týdny závodění, pak si v klidu orazím, v létě uděláme spoustu práce a budu se těšit na další výzvy.


Takže to byl takový zlomový výsledek...
Celá sezona pro mě byla zlomová. Věděl jsem, že když neuspěju, tak to bude třetí sezonu po sobě a dál to už asi potom nepůjde. Teď vím, že do desítky patřím a mohu se tam pohybovat. Musím vylepšit výsledky ve Světovém poháru, protože ty byly strašné.

Jak bylo složité neprochladnout?
Připravoval jsem se na to od soboty, protože jsem viděl ty podmínky, které tady panovaly. Pavel (masér) už věděl, co mi má namazat na nohy, co na tělo, v tomhle jsem mu absolutně věřil, věděl, co dělá.

Mohlo být výsledek ještě lepší?
Určitě to možné je, je spousta možností jak něco zlepšit. Třeba jak tvrdě pracuje Zdenda Štybar. Pořád se můžu zlepšovat, poslední dva roky jsem toho v létě moc nenapracoval, protože mi vždycky našli nějakou bakterii, nějaký virus, takže jsem třeba vypustil měsíc a půl a to je hrozně znát. Máme teď nějaké vize do příštích let, je to jen o tvrdé práci, o ničem jiném.

Nakoplo vás i konečně vítězné mistrovství republiky v Kolíně?
Určitě, člověku to dodá klid a sebedůvěru. Letos jsem se hlavně soustředil na republiku, to byl můj primární cíl. A všechno navíc už je taková třešnička na dortu. Příští rok můžu vozit to nádherný tričko a vždycky, když si ho dám na sebe, tak mi to dodá takovou morální sílu navíc. Musím se v létě dobře připravit, abych ho dobře reprezentoval. Nikdo nechce jezdit s tak hezkým tričkem třicátý, čtyřicátý.Najdete na iDNES.czmobilní verze