Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmladší z Pumprlů restartuje po třech letech. A dvou operacích kolene

Radek Pumprla na tréninku zlínských basketbalistů. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

13 2014
Radek Pumprla patřil před třemi lety do stříbrné české družiny z mistrovství Evropy šestnáctiletých basketbalistů. Když mu pověsili na krk medaili, vypadalo to, že jednou možná přebije i staršího bratra Pavla, reprezentanta působícího ve španělské lize. Jenže mladšího z rodu Pumprlů vzápětí potkalo těžké zranění. Teď se pokouší restart kariéry.

Mezi hlavní hvězdy mládežnické reprezentace Radek Pumprla nepatřil. Pracovitost ho však rychle posouvalo na vysokou basketbalovou úroveň. Krátce po šampionátu vykazoval snad největší zlepšení ze všech vicemistrů Evropy.

Jenže pak přišla pro tehdy čerstvě šestnáctiletého basketbalistu rána. "Bylo to na turnaji v Ostravě, asi necelý měsíc po mistrovství Evropy. V semifinále pár minut před koncem, když jsme ztratili balón, jsem se jako první vracel do obrany a chtěl jsem zablokovat protihráče. Jak jsem dopadl, vykloubil jsem si koleno a přetrhal vnitřní postranní a přední křížový vaz," popisuje temný okamžik.

Následovala cesta pod skalpel a dlouhé léčení. "Po první operaci trvaly rehabilitace asi pět měsíců. Potom jsem začal hrát. Hrál jsem půl roku, pořád se mi s tím něco stávalo, byly s tím problémy, tak jsem se rozhodl jít k doktorovi znovu. Poradil mi, že by bylo nejlepší přestat, dokud nebude možná plastika," vzpomíná ne neveselé období Pumprla. Plastiku kolena je možné provést až ve chvíli, kdy člověk přestane růst.

Bylo to hodně těžké rozhodnutí, ale Pumprla se dočkal konce: "Na doporučení doktora jsem rok nehrál. Plastika proběhla v dubnu loňského roku a teď jsem po osmi měsících začal hrát."

Koleno se muselo zatěžovat postupně. "Pár věcí jsem začal dělat začátkem listopadu, postupně jsem si přidával a v plném tréninku jsem od začátku roku. Zatím jsem docela překvapený, jak to šlo. Nic se mi s tím nestalo a ani jsem nepocítil nějaká extra omezení. Spíš se malinko bojím po tak dlouhé době jít do naprostého kontaktu nebo jenom dopadat z výšek přímo na tu špatnou nohu. Ale je to lepší, než jsem čekal," vysvětluje osmnáctiletá naděje.

Zlínský trenér o Pumprlovi

Jaroslav Kotala:

"Radka jsem si vyhlédl v patnácti v Mohelnici, dva roky bydlel u mojí rodiny. Má před sebou budoucnost. Je hodně chytrý, dokáže předvídat o dva kroky dopředu. Svým myšlením, pohybem je univerzálním hráčem. Pokud zůstane zdravý a bude pokračovat jako doteď, tak déle než příští sezonu ho neudržíme."

Ve zlínském dresu si v polovině ledna konečně odbyl obnovenou premiéru. "Čekal jsem, že to bude horší. Docela mě překvapilo, že jsem byl i schopný se trefit do koše," usmívá se rodák ze Zábřehu, který nastupuje k zápasům české extraligy do 19 let i první ligy mužů.

Comeback mu usnadňuje asi i to, že během dlouhé pauzy dál makal: "Basket mi hodně chyběl. Snažil jsem se s ním udržovat kontakt co nejvíc. Každý den jsem byl v hale nebo v posilovně. Snažil jsem se ten čas využít na zdokonalení jiných dovedností, jako třeba střelby."

Radek během pauzy povyrostl na 194 centimetrů, které se mu na pozici křídla budou hodit. V oficiálních statistikách má ale stále uvedeno o devět méně. "Jak jsem dlouho nehrál, tak mi asi zapomněli aktualizovat údaje," směje se šlendriánu.

Nejmladší ze tří basketbalových bratrů Pumprlových se sice na palubovku vrátil před pár týdny, ale už vymýšlí, jak naložit se svojí basketbalovou budoucností. Dřív vybíral mezi nabídkami z Pardubic, Brna či Ostravy. Jenže mezitím se na něj jaksi pozapomnělo...

Co s ním bude dál? "Záleží hodně na tom, jak budu moct s kolenem hrát a jak mi to do konce sezony půjde. Jsem posledním rokem v mládežnické kategorii, takže se budu muset rozhodovat, zda ještě rok zůstat ve Zlíně a dokončit tady střední školu a maturitu, nebo se i na ten rok přesunout někam, kde bude vyšší kvalita týmu a lepší tréninková morálka než tady, hrát tam rok do maturity a pak se zase rozhodovat znovu."

Bratr jako motivace

Když se Radek ocitl na dně, inspirací mu byl bratr Pavel, který v Španělsku hájí barvy Obradoira a patří mezi pilíře českého národního týmu: "Jeho příběh mě hodně motivuje. Pořád jsem se snažil obracet i na jeho stránku, že i on byl na operaci s kolenem a kariéru začal o něco později. V 19 letech se vrátil do týmu Opavy, která tehdy hrála první ligu. Dává mi to naději, že kariéra nemusí začít od 16 let v nejvyšší soutěži, ale může se rozvíjet postupně."

Radek Pumprla na tréninku zlínských basketbalistů.
Radek Pumprla na tréninku zlínských basketbalistů.
Radek Pumprla na tréninku zlínských basketbalistů.

Na věhlasnou ligu zatím nepomýšlí. Atmosféru Španělska ale mohl díky bratrovi již několikrát okusit alespoň z hlediště.

"Vloni i letos jsem byl na ACB jednou," informuje Radek. "V kontaktu jsme docela po často. Píšeme si nebo voláme po internetu. Doufám, že byl rád, že jsem začal hrát. Nevím, jak sleduje výsledky, nebo jestli sledoval i zápasy přímo on-line na videu. Myslím, že ho těší, že jsem se vrátil do hry."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze