Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubický kapitán Nečas: Snad v Evropě zamotáme hlavu vedení klubu

Pardubický Radek Nečas (s míčem) v duelu s Opavou | foto: Radek Kalhous, MAFRA

24 2016
Nejstarší a nejúspěšnější hráč pardubických basketbalistů Radek Nečas bude od nové sezony zastávat pozici kapitána. Šestatřicetiletý pivot však věří, že ho spoluhráči nezvolili jenom kvůli věku a osmi mistrovským titulům za Nymburk, jimiž je v výjimečný.

„Doufám, že to nebylo o tomhle, ale spíš třeba o tom, že dokážu ostatní strhnout a snažím se na hřišti bojovat až do konce,“ říká Nečas.

V přípravě jste nepotkali vážnějšího soupeře. Asi je to z vašeho pohledu škoda, ne?
Týmy, se kterými jsme hráli, loni měly dobré výsledky. Ale každý se nachází v jiné části přípravy. My jsme třeba začínali už 1. srpna, celky na Slovensku o týden, deset dní později. Takže jsme měli nějaký zápas za sebou a pro ně to byl první. Člověk neví, kam kdy přijede. V Prievidze to byl totálně vyměněný mančaft, všechny zahraniční akvizice odešly, budovali nový. Po našem utkání tam podepsali hráče z NBA, zase posílili a jsou někde jinde. Týmy možná čekají i kvůli tomu, aby ušetřily nějaký dolar, protože každý měsíc se počítá. Pro naši přípravu to nebylo ideální. Když jsme vedli o tolik, každý hráč si dovolil daleko víc, než kdyby ten zápas byl vyrovnaný. Na druhou stranu je pozitivní, že vylétli Pepíno (Josef Potoček), David Škranc a Půlpy (Viktor Půlpán). Bodově se na tom podíleli a získali sebevědomí, což do začátku sezony je při těch absencích důležité.

Jak se vám zamlouvá nový spoluhráč Dominez Burnett?
Když přišel, tak se rozkoukával, hledal. Na tréninku se moc do ničeho nepouštěl. Ale postupem času, jak si na tým zvyká, dokázal, že to je nejen ofenzivně, ale i defenzivně orientovaný hráč. Má střelu, dokáže najet, přihrát... Znal úplně jiný systém obrany, ale tréninky se to každý den zlepšuje.

Zapadl rychle do party?
Je to typ člověka, který má rád legraci a je komunikativní. Párkrát j sem se setkal s tím, že byli zahraniční hráči introverti a moc nemluvili. I tohle pomáhá tomu, že se daleko rychleji etabloval do týmu, který jinak zůstal vlastně beze změny.

Vyhovuje vám úvod sezony, kdy máte postupně Svitavy, Prostějov, Kolín a Nymburk?
J e jedno, jaký ten los je. Jde spíš o to, že ty zápasy máme trochu přeházené, bude se trénovat asi trochu jiným způsobem, než jsme byli zvyklí. Ale tak to je, hrajeme v sobotu, v pondělí, pak v sobotu a zase v pondělí... Večerní utkání budou trochu jinačí.

V evropských pohárech jste se toho nahrál spousty. Jak se těšíte na Eurocup v dresu Beksy?
Bude to zase po čtyřech letech, doufám, že tam předvedeme konkurenceschopné výkony a že to opravdu nebude jen na zkušenou. A že trochu zamotáme hlavu našemu managementu tím, že se porveme o postup. S tím do toho jdeme. Pro nás to bude i o tom, hrát s jinými soupeři než českými, které máme přečtené. Jiní budou i rozhodčí, budeme se muset přizpůsobit i odlišnému stylu pískání. Tím otrlejší budeme v lize, jen tak něco nás nerozhází. To bude to podstatné, čím nabereme zkušenosti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze