Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juškovi unikla medaile o centimetr. Příště jim to nedaruju, řekl

Dálkař Radek Juška při jednom ze svých pokusů v kvalifikaci na ME v Amsterdamu. | foto: AP

8 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Blýskl se v kvalifikaci, když skočil 811 centimetrů. A doufal, že by mohl zazářit i ve čtvrtečním finále. Jenže dálkaři Radku Juškovi unikla medaile o jediný centimetr! "Čtvrté místo na mistrovství Evropy je dobré, ale naštvaný jsem," líčil 23letý atlet.

Jak se jeho večer seběhl?

Při prvním pokusu doskočištěm jen proběhl. Zapsalo se mu 524 centimetrů, to však byl jen symbolický vklad do závodu.

Přišel druhý pokus. Juška využil výhodného větru do zad a dolétl až na 793 centimetrů. Úleva! Užší finále pro osm nejlepších měl rázem takřka jisté. A navíc držel poslední medailovou pozici.

To však ještě nevěděl, jak by býval byl rád, kdyby skočil ještě o centimetr dál. Ale postupně...

Ve třetím pokusu měl rovněž příznivý vítr, jenže přešlápl. „Povětrné podmínky byly všelijaké, pořád se to točilo, člověk se do toho nemohl pořádně dostat. Ale nemůžu si na to tady na mistrovství Evropy stěžovat,“ vyprávěl Juška.

Před čtvrtým pokusem si roztleskal publikum. Nahecovaně se rozběhl, plachtil do dáli, ale pak zklamaně protáhl obličej. 771. Žádné zlepšení. Vyrazil za koučem Josefem Karasem pro rady.

Ale pak přišla nečekaná rána. Nizozemec Ignisious Gaisah k velké radosti zaplněných tribun Olympijského stadionu v Amsterdamu rovněž skočil 793 centimetrů. Posunul se však před Jušku, neboť měl povedenější druhý nejlepší pokus (782 oproti 771).

Český dálkař dál útočil. Znovu hecoval tribuny. Ale už se nezlepšil. V páté sérii 767, v šesté přešlap. „Diváci mi odjakživa pomáhají, svědčí mi to. Ale na ten poslední pokus mě asi nahecovali až moc,“ říkal. „Udělal jsem zhruba čtvrt stopy přešlap, co jsem tak zahlédl okem, když jsem šel naštvaně pryč.“

Přesto si účast na šampionátu v Amsterdamu pochvaloval.“811 centimetrů z kvalifikace mě povzbudí. A posouvá mě to celé v hlavě, tak hlavně nesmím usnout na vavřínech. Tohle čtvrté místo mě nakopne a příště jim to nedaruju.“Najdete na iDNES.czmobilní verze