Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaroš zůstal pod vrcholem. Místo na Sportovce roku jede na snowboard

Radek Jaroš na vrcholu K2 | foto: Archiv Radka Jaroše

2 2014
Nejlepší sportovci roku? Co takhle na prvním místě horolezec, který právě vystoupil na poslední z osmitisícovek světa, za ním dvojnásobný mistr světa v kanoistice, držitel dvou olympijských medailí za biatlon, hokejová legenda a mistr světa v cyklokrosu.

Pětice Radek Jaroš, Josef Dostál, Jaroslav Soukup, Jaromír Jágr a Zdeněk Štybar se takhle za sebe srovnala v právě zveřejněných výsledcích ankety Sportovec roku 2014. Je to však pořadí od jedenáctého do patnáctého místa; v roce mnoha sportovních úspěchů ani jeden z nich pozvánku na slavnostní galavečer nedostane.

Kajakář Dostál prohrál dvakrát

Dvojí smůlu má kanoista Josef Dostál, jemuž finále ankety o vlásek uniklo v jednotlivcích i v kolektivech, ač titul mistra světa získal na jednomístné lodi i na čtyřkajaku.

„Byla by to pro mě pocta a čest, kdybych se mohl sejít s olympioniky, kterým jsem v zimě fandil, s tou partou mladých a úspěšných sportovců,“ poznamenal padesátiletý Jaroš.

V anketě sportovních novinářů skončil jedenáctý s 286 body, finálová desítka mu utekla o pouhých 27. „Zase bramborová medaile,“ pousmál se a připomněl soutěž Esquire Man 2014. „Tam vyhlašovali jen vítěze, a já jsem jak v hlasování poroty, tak čtenářů skončil druhý.“

Radek Jaroš letos v červenci zdolal druhou nejvyšší horu světa K2 a stal se patnáctým horolezcem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje.

„Letos to pro mě byla asi první i poslední šance na úspěch v anketě,“ myslí si profesionální horolezec. Možná v jiném roce by o stupínek výše pronikl, ale v olympijské sezoně byla konkurence mimořádně vysoká. „Vidíte, a já jsem chtěl jít na K2 už v roce 2013, ale kvůli omrzlinám jsem to musel odložit,“ připomněl dobu, kdy se zotavoval po amputaci prstů na nohách, které mu omrzly při dobývání Annapurny.

Jaroš by ocenil Adama Ondru

Vzhledem k popularitě horolezectví prý bere i jedenácté místo jako úspěch. „Nejsme tolik vidět v televizi a lidi se s námi tolik neztotožní. Máme jednu expedici za rok, a to je něco jiného, než třeba takové rychlobruslení, kde jsou olympiády, mistrovství světa, mistrovství Evropy, Světový pohár, Evropský pohár, šampionáty ve vícebojích i na jednotlivých tratích... Je to sport, který u nás dělá dvacet lidí, ale v médiích je pořád,“ rýpl si Jaroš směrem k trojnásobné Sportovkyni roku a jedné z letošních spolufavoritek Martině Sáblíkové.

Kdo v anketě uspěl

NOMINACE (v abecedním pořadí)

Tomáš Berdych (tenis)
Leopold König (cyklistika)
Lukáš Krpálek (judo)
Petra Kvitová (tenis)
Ondřej Moravec (biatlon)
Martina Sáblíková (rychlobruslení)
Eva Samková (snowboarding)
Gabriela Soukalová (biatlon)
Ondřej Synek (veslování)
Barbora Špotáková (atletika)

Mezi oceněnými Jarošovi chybí i sportovní lezec Adam Ondra, na něhož v anketě zbylo až 22. místo. „Je to mistr světa v lezení na obtížnost i v boulderingu, to jsou na rozdíl od nás měřitelné disciplíny a on dosáhl opravdu velkých úspěchů.“

Radost má aspoň z rostoucí popularity svého sportu. „Naše úspěchy mají mezi lidmi velký ohlas. Pomohli jsme přilákat desítky a stovky lidí k výkonnostnímu lezení, širokým masám jsme ukázali krásy hor. Po této stránce jsem spokojen.“

Výsledek ankety mu také pomohl vyřešit termínovou kolizi. „V době vyhlášení se chystám na snowboard do Rakouska, a tak aspoň nemusím měnit plány. Ale byl bych to rád udělal.“

Kdo vám chybí v desítce nejlepších sportovců roku?

celkem hlasů: 1350

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. prosince 2014. Anketa je uzavřena.

Radek Jaroš (horolezectví) 772
Adam Ondra (sportovní lezení) 285
Zdeněk Štybar (cyklistika) 87
Josef Dostál (rychlostní kanoistika) 51
Kolocová - Sluková (plážový volejbal) 29
Filip Jícha (házená) 26
Jaromír Jágr (hokej) 24
Ondřej Bank (sjezdové lyžování) 24
Jaroslav Soukup (biatlon) 16
Anežka Drahotová (atletika) 15
Pavel Maslák (atletika) 14
Jakub Voráček (hokej) 7


Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze