Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radcliffová: Jak se běhá s bříškem

Paula Radcliffová | foto: Archiv

11 2006
Praha, Londýn - Deset kilometrů za 44 minut. Žádný velký výkon na nejrychlejší maratonskou běžkyni světa? Možná. Jenže Paule Radcliffové se pod tričkem už výrazně kulatí bříško. Jen tři měsíce před porodem si v londýnském Hyde Parku zaběhla 10 kilometrů mezi 32 tisíci startujícími.

Ano, předvedla svou nejpomalejší desítku. A rozhodně nevyhrála, ale o to jí ani nešlo.

"Byl to rychlý jogging," říkala pak. "Bylo to dost těžké. Mám teď dny, kdy se cítím jako na houpačce."

Trochu se v ní přela atletka, které chybějí velké závody, a nastávající maminka. "Jsem těžší než dřív. Taky se cítím velká a oteklá. Atletka ve mně není ráda, že je těhotná. Ale po zdravotní stránce jsem na tom dobře," citoval ji list The Sun před víkendovým během. A vtipkovala: "Očekávám, že běžci okolo mě mi prokážou respekt, když je budu předbíhat a budu křičet: Pozor, maminka a dítě."

Návrat za osm měsíců?

 Brzy se běhu načas vzdá. Prvního potomka by měla porodit v lednu. "Někdo běhá celou dobu. Já zřejmě nebudu. Ale nemyslete si, nezkamením, až toho nechám," říkala dvaatřicetiletá vytrvalkyně. Chystá se plavat, udržovat kondici chůzí.

Ovšem nepomýšlí jen na příštích pár měsíců.

Zaběhla nejrychlejší ženský maraton historie. Ale dlouho byla jeho královnou bez velké medaile. Třeba na olympiádě v Aténách ji na maratonské trati umořilo horko. Nedokončila ani běh na 10 tisíc metrů.

V něm neuspěla ani loni na světovém šampionátu v Helsinkách. Apak to konečně přišlo: maratonské zlato! "Je jen moje," hýčkala si medaili ve Finsku.

Na shledanou v Ósace

Příští rok v japonské Ósace chce bojovat o další titul šampionky. Možná v maratonu, možná na desítce. "Myslím, že to je realistický cíl, vrátit se osm měsíců po porodu. Budu mít dost času dostat se do formy a natrénovat na závody."

Až dosud běhala 70 mil týdně. O tréninku se radila s lékaři. Jak brzy po porodu se k němu vrátí, to se teprve uvidí. "Všechno pak bude záviset na tom, co se stane ještě před šampionátem. Jaký bude porod, jak se adaptuju. Jak rychle stihnu naběhat míle, jak půjde trénink," uvedla.

Světové zlato už má, ale ještě pořád jí chybí to olympijské. Další šanci může dostat v Pekingu. "Musím být schopná předvést to nejlepší a všechno perfektně načasovat na den D," přemítá.

Kdo ví, třeba z ní bude britská Kateřina Neumannová. Žena, která se s dítětem vrátila ke sportovní kariéře ještě silnější a lepší. A konečně dobyla vytoužené zlato.

Uběhla 10 kilometrů? To je úžasné, řekl gynekolog

P r a h a (bb) - Uběhnout 10 kilometrů v šestém měsíci těhotenství jako Paula Radcliffová? "Úžasné," řekl gynekolog Vít Unzeitig a srdečně se rozesmál. "To jen svědčí o tom, že těhotenství není nemoc. Že je jen zátěžovou zkouškou v organismu ženy a některý organismus je na ni dobře připraven.

Pro tuhle sportovkyni je desetikilometrový běh totéž, co pro mě běh na autobus. Klobouk dolů." Běžné nastávající mamince, netrénované sportovkyni, by nic takového nedoporučoval. Ovšem profesionální sportovkyně si udržují kondici, nebo dokonce závodí i během těhotenství.

Kateřina Neumannová porodila dceru na začátku července, ale na lyžích běhala do března. "Pak už to s pohybem bylo horší," líčila. Omezila golf, aby se potomek nezamotal do pupeční šňůry. Běžkyně Ludmila Formanová až téměř do porodu chodila cvičit kalanetiku, plavala.

Také ona byla na lyžích, zvládla za den 20 kilometrů. A běhala do začátku šestého měsíce podobně jako Radcliffová. "Denně šest osm kilometrů. Ale ne vrcholově," říkala.

Basketbalistka Romana Hamzová zase pomohla před časem Brnu k postupu do finálového turnaje Euroligy už jako budoucí maminka ve třetím měsíci těhotenství.

V podobné fázi očekávání potomka odehrála plážová volejbalistka Soňa Nováková turnaj v Moskvě.

Lékař jí jen doporučil opatrnost před pády. "Obecně otřesy a vibrace jsou v těhotenství nebezpečné a je jedno, jestli je dělá stroj v továrně nebo žena jako sportovec," říká docent Unzeitig.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze