Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dělat velkou akci je hazard, upozorňují pořadatelé ME veslařů

SKVOSTNÉ POČASÍ, VYPRODÁNO. Fanoušci na mistrovství Evropy ve veslování v Račicích | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2017
Nejlepší šampionát od jeho obnovení v roce 2007. I takové reakce slyšel po veslařském mistrovství Evropy v račické Labe aréně Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu.

„Podařilo se nám odvést výbornou práci díky kvalitní infrastruktuře Labe arény, ale i dvouleté poctivé přípravě. A pak také díky organizačnímu týmu včetně dobrovolníků, kde se sešli lidé z Labe arény, řada veslařů i dalších lidí od vody, kanoistů,“ řekl Dušan Macháček pro racice2017.com.

Třídenní program sledovalo v areálu celkem deset tisíc diváků. Televizní přenos sobotních semifinále vysílala kromě České televize i BBC nebo irská televize. Nedělní pětihodinový přenos finálových jízd, který šel do celé Evropy, vidělo jen v Česku přes půl milionu diváků.

Nejvíce lidí fandilo zlatým jízdám Ondřeje Synka a Kristýny Fleissnerové s Lenkou Antošovou. Domácí český tým se zásluhou dvou zlatých a jednoho bronzu stal třetí nejúspěšnější zemí šampionátu po Itálii a Rumunsku.

„Drze jsem předpovídal tři medaile, ale nečekal jsem dvě zlata. A i ostatní reprezentanti odjeli to, na co měli. Vidíme první výsledky práce trenéra Coxe. Především mě těší pozitivní atmosféra a vnitřní sportovní konkurence v týmu,“ raduje se Macháček.

Labe aréna v Račicích plánuje na každý rok získat jednu velkou vodáckou akci. Za rok se tu jede juniorské mistrovství světa veslařů, pak mistrovství Evropy juniorů a do 23 let kanoistů, další rok se chystá kandidatura na akademické mistrovství světa veslařů.

„Už nikdy si ale nemůžeme dovolit pustit se do toho bez vládou stvrzené podpory a čekat, jak to dopadne. Jako letos,“ naráží veslařský předseda na současnou dotační krizi. Veslaři nakonec dostanou jen 75 procent požadované dotace na evropský šampionát, tedy 12,5 milionu korun.

Vztahují se na ně totiž loňská pravidla a nejde o projekty schválené vládou. Podle Macháčka tak bude svaz v dluhu 2,5 milionu plus dalších šest milionů, které investoval do cílové věže.

I kvůli potížím s dotacemi Račice zatím neuvažují o tom, že by zkusily získat veslařský světový šampionát v roce 2021, který dosud nemá určeného pořadatele. „Teď není vhodná doba pomýšlet na kandidaturu. Všichni, co pořádají velké sportovní akce, jsou trošku hazardéři a sebevrazi,“ míní šéf českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze