Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Raboň: Jsem v širším výběru pro Tour, ale nemám nic jisté

Cyklista František Raboň. | foto: Daniel Beran, MAFRA

9 2010
Loni měl rozjezd do sezony výborný, letos ještě lepší. Cyklista František Raboň vyhrál poprvé v profipelotonu etapový závod. "Dokázal jsem týmu, že když dostanu volnou ruku, umím se připravit," říkal po triumfu na klání Kolem Murcie.

Jaké to je, když vás potom chválí i legendární Armstrong?
Moc příjemné. Už na startu poslední etapy za mnou přišel a povídá: Jak jsi mohl jet tu časovku tak rychle? Během etapy mi pak gratulovali Klöden i Meňšov, na večeři Wiggins.

Takže když to shrneme, svět velké cyklistiky vás bere víc a víc?
Řekněme, že jsem si vybudoval větší respekt. Už předloni mě registrovali, když jsem rozjížděl spurtérské vlaky pro Cavendishe. Ale když teď mám i výsledky, znají mě samozřejmě víc.

František Raboň

2005:
mistr Evropy do 23 let.

2008:
vítěz etapy Kolem Irska.

2009:
vítěz časovky Kolem Murcie a Kolem Romandie (dva dny ve žlutém trikotu), druhý v závodě Criterium International.

2010:
celkový vítěz a vítěz časovky Kolem Murcie, 7. Kolem Algarve.

Soupeři očekávali, že opět odpadnete v kopcích. Poslal jste jim tudíž vzkaz: Už mě v horách tak snadno neodpářete?
Doufám. Využil jsem loňských zkušeností. Ten samý kopec, kde jsem loni selhal, jsem už znal, jel jsem ho navíc minulý rok i při Vueltě. Stoupání tam má 18 kilometrů, to už není náhoda, když se přes něj dostanete v čelní skupině.

Loni jste říkal, že jste měl před sezonou spíš spurtérskou přípravu. Letos už byla víc vrchařská?
Rozhodně. Loni jsem hlavně nacvičoval s Cavendishem spurty a jezdil s ním roviny v Kataru. Teď jsem se chystal 3 týdny v kopcích na Mallorce a zařadil víc silového tréninku. Vrchařská forma postupně graduje.

Kam až může vygradovat?
Pořád ještě nebudu schopný vyjet v čelní pětičlenné skupině na nejvyšší hory, ale tady jsme přejeli nejvyšší kopec v 25 lidech a v takové skupině už se udržím. To je povzbuzující.

Poprvé jste byl ve stáji Columbia i lídrem týmu, ostatní šlapali v Murcii na vás. Užíval jste si to?
Dali mi k ruce sedm lidí, čtyři byli noví profíci, mlaďoši. Byli tak moc motivovaní, že semě snažili pořád vozit vepředu. Bez nich bych to v poslední etapě neudržel. Nebyli jsme co do jmen tolik zkušená sestava, ani já v pozici lídra nemám zkušenosti. Ale zvládli jsme to.

Český cyklista František Raboň v dresu pro vítěze závodu Kolem Murcie

Český cyklista František Raboň v dresu pro vítěze závodu Kolem Murcie

Odrazí se to vše v červenci? Vejdete se konečně do výběru pro Tour de France?
V širším kádru pro Tour jsem, ale jak je celá Columbie úspěšná, tak téměř nikdo nemá až do poslední chvíle nic jistého. Naše vedení dřív vědělo, že občas mívám slabší dny v kopcích, a možná se báli, že bych se z Tour mohl pakovat předčasně. Teď jsem jim snad ukázal, že se i v kopcích postupně zlepšuju.

Co vás tedy čeká v nejbližší době?
Vrátil jsem se do Česka, ale tady bohužel počasí není na trénink ideální. Takže po týdnu asi znovu odletím na deset dní za přípravou na Mallorku. Potom pojedu na Korsice Critérium International, kde obhajuju loňské druhé místo, tam by mohl znovu tým šlapat na mě. A pak už se sezona rozjede naplno: Kolem Turecka, Kolem Romandie, Giro a snad i Tour.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze