Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za týden napříč Amerikou. Český tým poprvé ušlapal krutý ultramaraton

Kvarteto cyklistických ultramaratonců Michal Jon, Jiří Kalousek, David Bureš a Jiří Kříž přejelo na kole Ameriku. | foto: CzechsGoRAAM

27 2014
Poprvé v historii se postavil na start závodu Race Across America český tým a trasu dlouhou bezmála pět tisíc kilometrů v sedle kola ujel za šest dnů, 22 hodin a 41 minut.

Na RAAM na závodníky čeká trasa v délce 4830 km mezi Kalifornií a Marylandem. Účastníci nonstop závodu, který nemá oficiální přestávky a cyklisté podle zvolené taktiky stráví v sedle i 22 hodin denně, překonává všechna hlavní severoamerická pohoří, několik pouští a čtyři časová pásma.

V kategorii týmů, která je na RAAM co do počtu závodníků nejpopulárnější, startoval poprvé ve třiatřicetileté historii závodu český tým tvořený čtyřmi závodníky. Jiří Kříž, Jiří Kalousek, David Bureš a Michal Jon, za jejich zády stál patnáctičlenný doprovodný tým.

„Bez doprovodu by vůbec nebylo možné podobný závod absolvovat. Ačkoliv nikdo z nás neměl s podobnými závody, které se jezdí nonstop, zkušenosti, všechno klapalo. A když se náhodou něco pokazilo, dokázali jsme si s tím poradit, čehož si já osobně vážím nejvíce. Celý tým pracoval s jediným cílem: dostat se do Annapolis. A to se povedlo," shrnul Kříž.

„Složité je to hlavně v noci, kdy je obtížnější orientace, a tudíž je jízda únavná pro závodníky i posádku v doprovodném vozidle. Na jednu stranu mě překvapilo, jak rychle si tělo zvyklo na režim omezeného spánku. Ale být konečně v cíli je jinak samozřejmě obrovská úleva," doplnil Bureš.

Team Czech Republic 1 proťal cílovou pásku v Annapolis jako desátý v pořadí. „Naším cílem bylo dostat se do cíle v limitu. Ten je pro týmy devět dní a my jsme k němu přistupovali s pokorou, protože trasa je dlouhá a nikdy nevíte, co se stane. Takže být v cíli za méně než týden je pro nás pro všechny úspěch," shrnul kapitán Jon.

Před českým týmem jel krutý ultramaraton Svaťa Božák, který jel závod sólově a skončil na šestém místě. „Když se jede v týmu, přistupuje k závodění každého z nás ještě navíc zodpovědnost za týmový výsledek. Nikdo z nás to nechtěl ostatním pokazit, to byly pro každého asi největší obavy," říkal Kalousek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze