Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Půlmaraton v záři hvězd. V Olomouci poběží světové jedničky

Edna Kiplagatová coby vítězka Londýnského maratonu | foto: AP

18 2014
Nejzářivější hvězdy mezi světovými vytrvalci ozdobí letošní ročník olomouckého půlmaratonu. Na startu populárního běhu ze série RunCzech, který se koná 21. června, bude aktuální držitel světového rekordu v maratonu Keňan Wilson Kipsang a jeho krajanka Edna Kiplagatová, která je dvojnásobnou mistryní světa na této trati.

"Tito atleti jsou číslo jedna na světě a za devět týdnů je uvidíme v Olomouci," těší prezidenta RunCzech Carla Capalba.

Svou kvalitu oba Keňané potvrdili v neděli na jednom z nejprestižnějších maratonů planety v Londýně, který svorně dokázali vyhrát. "Den před závodem se nám v Londýně podařilo s manažery definitivně dohodnout jejich start. O to větší jsme měli radost, když se oba stali vítězi tohoto slavného maratonu," prozradila manažerka Jana Moberly.

Jednat o jejich startu začala intenzivně v lednu. "O účast Wilsona na některém z běhů RunCzech jsme ale stáli už rok a půl. V dnešní době je sice vše otázka financí, ale naše síla není taková, jako možnosti Londýna a New Yorku.

Rozhodla tedy osobní jednání s manažery i atlety, až se podařilo vše vyladit a souhlasili," prozradila Moberly. "Teď věříme, že ve výčtu jejich biografií přibude skvělý výkon, který zaběhnou v Olomouci," přeje si.

Wilson Kipsang coby vítěz Londýnského maratónu.

Wilson Kipsang coby vítěz Londýnského maratónu.

Olomoucký Mattoni 1/2Maraton je největší běžeckou akcí na Moravě. Loni se hlavního závodu zúčastnilo 3 500 atletů, letos poběží pět tisíc vytrvalců a dalších 2300 míst nabízí doprovodný rodinný běh. "Je prodáno 92 procent míst. Ale myslím, že během odpoledne bude vyprodáno, až se lidé dozví, jací závodníci tu poběží," usmíval se Capalbo.

Půlmaraton v metropoli Hané slaví malé výročí, poběží se popáté, a i proto si připravil několik novinek. Tou nejvýraznější je změněná trasa. Dřívější trať se dvěma okruhy už nedovolovala rozšiřovat počet běžců, proto se nově poběží jeden okruh, který závodníky zavede do severní části města.

"Na nové trase je kapacita osm až deset tisíc lidí. Pokud poroste počet startujících tak, jako v minulých letech, může osm tisíc lidí běžet už příští rok," zasnil se Capalbo.

"Tento okruh také umožňuje rychlejší časy. Máme velkou šanci pokořit rekord závodu a možná se i přiblížit magické hranici jedné hodiny v kategorii mužů či pod hodinu a deset minut v kategorii žen," věří Moberly.

Od roku 2012 má olomoucký závod stříbrnou známku kvality Mezinárodní asociace atletických federací. Letos chce kvalitnějším obsazením i novou trasou usilovat o nejcennější zlatou. "Zatím má zlatou známku 21 měst. New York, Tokio, Peking, Boston, Chicago, nejmenší má 5 milionů lidí. A možná příští rok mezi nimi uvidíme Olomouc," přál by si Capalbo.Najdete na iDNES.czmobilní verze