Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neumannová po závodě v Ústí: Dceři ve finiši už skoro nestačím

Kateřina Neumannová a Lukáš Konečný při půlmaratonu v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

15 2014
Lidé se na ústeckém náměstí schovávali pod deštníky, oblékali si pláštěnky, ale olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová zářila: „Tohle počasí je za odměnu!“ Se svou dcerou se postavila na start rodinného běhu, pořádaného v rámci ústeckého půlmaratonu.

Se svými potomky se ukázal i další zlatý olympionik, kanoista Martin Doktor. A ani jemu déšť nevadil. „Nejsme z cukru,“ pousmál se. Čtyřicetiletý sportovní ředitel Českého olympijského výboru do Ústí jezdí běhat pravidelně. „A nejen se svou rodinou. Manželka je tělocvikářka ve Štětí, takže sem bereme i děti ze základní školy, pravidelně tak patnáct dvacet. Zazávodí si s tolika běžci, dostanou medaili, super,“ vyprávěl v cíli.

Na trať rodinného běhu se vydalo 1 800 lidí, i rodiny s kočárky. Doktor prý už běhá naprosto výjimečně. „Přiznám se, moc mě to nebere,“ nezapíral dvojnásobný zlatý olympionik z her v Atlantě 1996. „Na druhou stranu to je nejpřirozenější pohyb, a když se člověk chce udržovat v kondici, je to nejkratší. Běhat stačí 20 minut, na kole musím být hodinu a půl.“

Zato Neumannová běhá často, ale ne na silnici, přednost dává terénu. „Můj obvyklý trénink je deset až dvanáct kilometrů,“ prozradila zlatá z olympiády v Turíně 2006. Tehdy ji v cíli objala malá dcerka Lucie, teď už je jí jedenáct a slavnou mámu prohání: „Na trati jsem rychlejší, to bych mohla běhat o kus rychleji. Ale když Lucka vidí cíl, začne finišovat a už jí skoro nestačím. Nebude to dlouho trvat a budu pro ní špatná soupeřka.“

Ústecký závod si Neumannová užila právě i díky dešti. „Bylo to osvěžení, nevadil mi. A děti naschvál běhaly loužemi, to bylo zábavné,“ popisovala. Závodně se jí běhat nechce: „Nemusím mít startovní číslo. Když ho dostanu, chci závodit, jenže tělo už není tak trénované.“ 

Půlmaraton v Ústí nad Labem blízko zlaté známky

Magická hodinová hranice při ústeckém půlmaratonu zase nepadla, šanci včera odplavil déšť. „Mohl sebrat klidně minutu, vždyť na trati byly i kaluže,“ tvrdil Václav Skřivánek, ředitel masového závodu, který Ústí nad Labem hostilo počtvrté. Navíc etiopský favorit Atsedu Tsegay, čtvrtý nejrychlejší muž půlmaratonské historie, doběhl se zkřiveným obličejem až šestý.

Časem 1:05:47 vytvořil nejlepší český výkon roku i závodu Milan Kocourek. „Díky dešti jsem se ani jednou nemusel občerstvovat, jen to klouzalo v zatáčkách,“ vykresloval.

Příští ročník pořadatelé přesunou z neděle na sobotu. „Bude to lepší jak pro elitní běžce, tak pro rekreační, kteří si před prací v neděli odpočinou,“ vysvětlil ředitel Skřivánek.

Těší se, že ústecký závod, proslavený průběhem místní chemičkou, dostane zlatou známku kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Jako třeba maratony v Bostonu či New Yorku. „Hlavní kritéria splňujeme. IAAF udělá kontrolu a verdikt se dozvíme nejdříve v zimě.“

Muži: 1. Takele 1:00:45, 2. A. Bekele (oba Etiopie) 1:00:58,3. Kusuro (Uganda) 1:01:04... 12. Kocourek 1:05:47, 14. Homoláč 1:07:05, 15. Pechek 1:09:01.

Ženy: 1. Jepkoechová 1:09:35, 2. Kipropová 1:10:48, 3. Ndiemaová (všechny Keňa) 1:10:51... 9. Sekyrová 1:19:18, 10. Kamínková 1:21:44, 12. Macháčková 1:23:15.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze