Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžci vyrazí na půlmaraton z Blanska podél Punkvy

Kolem vstupu do Punkevních jeskyní se tentokrát poběží. | foto: Vizualizace: Architektonická kancelář Burian-Křivinka s.r.o.

26 2016
Nabízí trať, která se jinde nevidí, a s ní i netradiční zážitek pro vytrvalce i přihlížející. Půlmaraton Moravským krasem, při němž běžci vyrážejí z Blanska na 21,1 kilometru dlouhou trasu podél ponorné říčky Punkvy až ke vchodu do Punkevních jeskyní a zpět, startuje už tuto sobotu. Na trať se vypraví více než 1 100 běžců, další se zapojí do zápolení na kratších tratích.

„Právě to, kudy trať vede, dělá z Půlmaratonu Moravským krasem unikátní běh, sami soutěžící si pochvalují také diváckou podporu podél celé trati, to jinde nebývá zvykem,“ popisuje mluvčí akce Jaroslav Parma.

Zatímco loni se závod kvůli rekonstrukci průtahu městem konal až na konci října, letos se přesunul opět na konec prázdnin. Na hlavní závod je zatím registrovaných necelých 1 200 běžců, další se mohou přihlásit na místě v pátek nebo přímo v den závodu, stejně jako u Městského běhu na 2,4 km nebo Dětských běhů na 60 a 100 metrů. Osmisetmetrový Lidový běh centrem Blanska může každý absolvovat dokonce úplně bez registrace.

Organizátoři očekávají, že 21. ročník akce, která na náměstí Republiky startuje v sobotu už dopoledne a jejíž oficiální program na pódiu začíná půl hodiny po poledni, přiláká do centra města několik tisíc diváků.

„Letošní novinkou, která je součástí doprovodného programu, jsou turistické pochody pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou běžet. Na výběr bude ze tří tras různých délek od tří do 13 kilometrů s tím, že každý účastník, který do startu půlmaratonu v 16 hodin předloží kontrolní kartu s alespoň dvěma kódy umístěnými po trase, může získat turistickou Absolventskou vizitku,“ popsal Parma.

Nudit by se neměli ani přihlížející přímo na náměstí, kromě koncertů skupin Fleret či Třetí zuby jsou připraveny různé sportovní ukázky, rozcvičení pro běžce ve workshopu Fit studia nebo premiérový workshop Policistou na zkoušku, který nabídne vyzkoušení práce policisty nebo absolvování části testů tělesné zdatnosti. Chybět nebudou ani soutěže, atrakce a tvůrčí dílny pro děti.

Výsledky hlavního závodu, který vloni vyhrál domácí vytrvalec Jan Kohút, chtějí organizátoři ze sdružení Sportuj s námi vyhlásit před 18. hodinou, odmění také výherce jednotlivých doprovodných soutěží, nejúspěšnější ženské družstvo, týmovou štafetu nebo tipaře, který nejpřesněji odhadne konečný počet běžců.Najdete na iDNES.czmobilní verze