Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pukrle. Wimbledon po 33 letech navštíví královna

Britská královna Alžběta II. | foto: AP

24 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kontroly batohů budou ve čtvrtek ve Wimbledonu přísnější a tenisté si kromě servisů a forhendů natrénují ještě jeden pohyb navíc: muži úklonu, ženy pukrle. Po 33 letech přijede britská královna a všechno musí klapat přesně podle pravidel.

Alžběta II. dostává pozvánku každý rok. Na centrálním kurtu má vyhrazenou lóži a sama je patronkou turnaje. Jenže byla tu zatím jen třikrát: v letech 1957, 1962 a 1977, kdy sledovala vítězství domácí Virginie Wadeové.

"Nevíme, proč si vybrala zrovna letošní rok, ale ani po tom nepátráme. Je to pro nás pocta," říká Sarah Hamesová, která návštěvu připravuje. Sama si ve středu dokonce na královnu zahrála. Procházela její plánovanou trasu a sledovala, jestli je všechno na svém místě: víc členů ochranky i zátarasy.

Alžběta II. přijede dopoledne. Prohlédne si areál, který se za 33 let dost změnil, a pak se na terase setká s několika bývalými i současnými hráči, třeba s Martinou Navrátilovou. "Rád bych ji taky pozdravil," řekl Rafael Nadal.

Po obědě půjde královna na tenis. A tady přichází věc, která se teď ve Wimbledonu probírá snad nejvíc. Ukloní se před ní hráči? "Nebudeme je nutit, ale ředitel turnaje je o to požádá," tvrdí Hamesová. "Myslím, že neodmítnou."

Den veteránů si připomněla i britská královna Alžběta II. (11. listopadu 2009)Britská královna Alžběta II. při příletu na Trinidad a Tobago (30. 11. 2009)

Pozdrav směrem ke královské lóži při příchodu na kurt je dvojí: muži se jen ukloní, ženy by měly předvést pukrle čili pokrčení v kolenou s uchopením sukně. Tato gesta byla dlouho ve Wimbledonu pravidlem, ale po dohodě s vévodou z Kentu byla od ročníku 2003 zrušena. "Pukrle pro mě byla nejtěžší část zápasu," vzpomíná devítinásobná vítězka Navrátilová. "Muži to měli snazší."

Přesto občas někdo zapomněl. Třeba v roce 1998 Američan Sampras poklepal na rameno Švédu Enqvistovi, který prošel bez úklony.

Pořadatelé naplánovali zápasy tak, aby královna viděla domácí naději Andyho Murrayho a taky Rafaela Nadala. "Snad mi někdo vysvětlí, jak se mám uklonit," říkal Murray. A dodal: "Nejvýznamnější osobnost, se kterou jsem se zatím potkal, byl David Beckham."

"Hrozně se těším. Na pukrleti pracuju, je neohrabané," hlásila Serena Williamsová, již ale šéfové turnaje nakonec přesunuli na vedlejší kurt.

Královská lóže má na centrkurtu 75 míst. Muži by v ní měli mít oblek, ženy šaty, ale žádné klobouky. To aby lidi v dalších řadách viděli na kurt. Královna nosí klobouky často. Ale té to asi organizátoři prominou.Najdete na iDNES.czmobilní verze