Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Půjde další trenér na popravu?

26 2000
P r a h a - Skokanský sport, věhlasný jmény Raška, Ploc, Sakala, upadá a chřadne. Z roku na rok. U reprezentačního mužstva se střídají trenéři jako nespolehliví vrátní u brány krachující firmy. Po rozhádaném Maturovi zklamaný a usoužený Raška, po něm zoufalý a bezmocný Ploc, po něm povídavý a na každém dalším můstku záchranu hledající Fízek. Nikdo z nich se neudržel víc než dva roky. Pro tuhle zimu se ujímá vlády David Jiroutek. Sedmadvacetiletý bývalý reprezentant, později servisman v Dukle Liberec.

Bude dalším v řadě na brzkou popravu? Nesváry a nedůvěra vládnou v posledních letech mezi těmi, kdož vstupují na můstek a kdož jim dole udílejí rady. Rady nejsou k ničemu. Reprezentanty postihuje podivná psychická křeč, v závodě jsou poloviční než v kvalifikaci, znejistí, roztřesou se, netrefují se přesně do odrazu, ztrácejí výbušnost. Příčina toho všeho? Nevím, řekne jeden. Nevím, řekne druhý.

Marně po večerech pitvají videozáznamy, zbytečně se vedou dlouhé debaty s trenéry.
Hledají se ovšem různé příčiny i mimo vlastní techniku. Na jednu z nich vzpomněl Jiří Rázl, ředitel skokanského úseku lyžařského svazu. "Na mistrovství světa v letech se zjistilo, že skokani mají zbytečně velkou váhu. A to je také příčina, říkali trenéři, proč jim to nelétá. Jenže svádět to jenom na váhu, to nešlo." A mezitím, jak šly roky, nenacházeli se sponzoři, nezabránilo se chátrání můstků, úbytku financí, mizení talentů, rozmáhajícímu se marasmu.
I to by měl být důvod upadající reprezentace?

"Současné svízelné podmínky umožňují závodníkům a trenérům se různě vymlouvat, ale nejsou rozhodující pro úroveň reprezentace," řekl Jiří Rázl senior. Na Turné čtyř můstků, nesmlouvavém zrcadle každé sezony, to zpočátku vypadá, že vše je oukej. Trenér jim mávne a oni do toho jdou. Jenže brzy začnou nesváry, s neúspěchy přichází rozmrzelost. "Důvěra mezi trenérem a závodníky musí být daleko výraznější, je to vůbec základní kámen úspěchu," tvrdí skokanský šéf Rázl.

Na tenký led se vydává nový trenér. Byl navržen Duklou Liberec, rada skokanského úseku jej schválila v devítičlenném obsazení většinou dvou hlasů. Je to mistr světa v juniorském týmu, na Turné čtyř můstků skončil daleko vzadu. Kolikátý? "Do tolika neumím počítat," řekne.
"Můj kůň to nebyl," přizná ředitel úseku Rázl. "Je mladý a skáče rovnýma nohama do funkce trenéra, a to ještě v době, kdy se jí nedaří, bez jakýchkoli zkušeností. Jeho plány se mi ale zamlouvají, snad to zvládne."

Do Dachsteinu k tréninku nájezdů na skokanských lyžích odjíždějí Michal Doležal, Jakub Hlava, Jakub Sucháček, Jakub Janda a Jakub Jiroutek, mladší bratr trenéra. Tým čeká později trénink na zasněžených můstcích na Severu, Světový pohár zahajuje 24. listopadu ve finském Kuopio.

Autor:


Témata: Jakub Janda, poprava
Najdete na iDNES.czmobilní verze