Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ta délka... Tyčkaře před odletem do Paříže opět potrápil rozměr nářadí

Jiřina Ptáčníková | foto: Ladislav Němec, MAFRA

3 2015
Výkonem 463 centimetrů z mistrovství republiky v Plzni si tyčkařka Jiřina Ptáčníková řekla o účast na sobotní Diamantové lize v Paříži. Při středeční Pražské tyčce přidala další centimetry (472 cm) a potvrdila, že forma roste. „Paříž bude mojí první letošní diamantovkou, doufám, že tam navážu na poslední výkony,“ řekla 29letá atletka před dnešním odletem.

Do Paříže míří spolu s dalším tyčkařem Janem Kudličkou a jejich odlet měl v jisté míře dramatickou předehru.

„Chtěli jsme letět už ráno, vybírali jsme z asi deseti spojů. Jenže buď šlo o malá letadla, kam se naše tyče nevejdou, nebo byly příliš drahé letenky, což musíme brát v úvahu taky. A některé společnosti tyče nepřeváží, třeba Air France je nebere vůbec. Když jsme zkombinovali cenu a dostupnost letadel, vyšel nám až podvečerní spoj v půl šesté,“ pravila mistryně Evropy z roku 2012.

V Paříži poběží i Maslák

Kromě tyčkařů Jiřiny Ptáčníkové a Jana Kudličky se při sobotní Diamantové lize v Paříži představí další čtyři čeští atleti.

O letošní zlepšení budou usilovat i oštěpařka Barbora Špotáková (dosud 64,10 m), překážkářka Zuzana Hejnová (55,00 s), výškař Jaroslav Bába (230 cm) a na poslední chvíli přibyl i čtvrtkař Pavel Maslák, který si ve středu ve slovinském Velenje posunul letošní nejlepší čas na 45,09 vteřiny.

Přesto se snažila najít na pozdním odletu světlé stránky. „Aspoň se vyhneme cestování ve vedru, v Paříži má být podobně jako tady. Původně jsme plánovali, že tam přiletíme kolem poledne a odpoledne se půjdeme na stadion v klidu rozcvičit. To padlo, rozcvičku jsme absolvovali ještě v Praze, a večer se v Paříži můžeme tak maximálně projít,“ přemítala tyčkařka, která od září 2013 vlastní český rekord za výkon 476 centimetrů.

Ve městě na Seině půjde o její letošní premiéru v seriálu Diamantové ligy. „V úvodu sezony se nabízely Šanghaj a New York, ale s manažerem Alfonzem Juckem a trenéry jsme se shodli, že cestování přes půlku světa by bylo zbytečné. Zvolili jsme menší a dostupnější závody, abych se rozzávodila a trenéři mohli být při tom, aby mě usměrňovali,“ vysvětlila atletka, kterou připravují její otec František Ptáčník a bývalý tyčkař Pavel Sluka.

Hořkosladká vzpomínka

V Paříži dosud závodila jen jednou, a je to poněkud hořkosladká vzpomínka - na halovém ME v roce 2011 obsadila čtvrté místo. „S odstupem času to ale vnímám víc a víc pozitivně. Kdyby to tak vyšlo teď, nejspíš bych se nebránila,“ přiznala s úsměvem.

Jednoduché to ale nebude, protože startovní listina, které vévodí letošní světové dvojky Murerová z Brazílie a Řekyně Kyriakopuluová za výkon 480 centimetrů, je hodně našlapaná.

„Proto říkám, že je to malé mistrovství světa, my další jsme namačkané v rozmezí patnácti centimetrů. Kdybych zopakovala středeční výkon od pražského Rudolfina, byla bych víc než spokojená,“ dodala tyčkařka, která se nyní dělí o pátou příčku světových tabulek roku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze