Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První vrchol atletického MS: je tu „psychoduel“ Bolt v. Gay

Usain Bolt | foto: AP

15 2009
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Informační obrazovka ve vagonu metra zve na "psychoduel sprinterských es". Titulky novin z celého světa vyvěšené v tiskovémstředisku křičí: Mega duel. Souboj gigantů. Stovka desetiletí. Večer před zahájením světového šampionátu atletů pořádal Berlín u Braniborské brány okázalou uvítací party. Ale dva nejsledovanější muži, favorité stovky Usain Bolt a Tyson Gay se na ní nepotkali. Stále ještě se míjejí.

Každý jindy zaletěli tento týden do Mnichova za ortopedem Müllerem-Wohlfartem, jenž pečuje o fotbalisty Bayernu Mnichov, ale také o Ronalda či Owena.

Tentokrát měl v péči Gayova třísla a Boltova záda. Každý jinde uspořádali v Berlíně i své tiskové konference. Američan v hotelu Radisson, Jamajčan v Yaam Clubu, tři kilometry od sebe.

Bolt vstoupil do sálu a na zádech měl připevněny molitanové ruce situované do jeho tradiční vítězné pózy. "Všude po mně chtějí: Ukaž tu pózu! Tak jsem si pořídil druhé ruce. Šetřím tím energii," vtipkoval, načež list Bild psal: "Předvedl show v hollywoodském stylu."

Na jejím konci slíbil: "Když vyhraju, ukážu vám úplně nový vítězný tanec." Jenže – opravdu vyhraje? "Ano," ujišťuje český kouč Luděk Svoboda. "Vsadil bych na něj všechny peníze, co mám v peněžence." Tedy 250 eur...

"Bolt zachrápe na startu jako vždycky. Ale už na 40 metrech to bude jasné," předpovídá Svoboda. "I když... Nikdo zatím neví, jak může panikařit, kdyby třeba o metr a půl s Gayem prohrával."

Právě na to sází Gay: "Prvních a posledních dvacet metrů rozhodne," říká. Ne, od něj předzávodní show nečekejte. "Říkají o mně, že jsem nudný. Já nepotřebuji předvádět na tiskovkách žádné hry svalů." Zatím si prý libuje v pozici "druhého vzadu". Ovšem jen do neděle.

Vlastně závodili už včera – přestože u toho nebyli. A prohráli. To když organizátoři zkoušeli slavnostní ceremoniál stovky. Zapomeňte na německou preciznost. Na tabuli se objevilo: vítěz Asafa Powell, Jamajka, čas 9,68 (světový rekord).

Na stupeň vítězů vyskočila německá blondýna alias Powell, místo medaile jí pověsili na krk akreditaci.
Z amplionů zazněla finská hymna a k nebi stoupala vlajka Bermud.

Pořádný guláš. "Ale ten čas 9,68 v neděli platit může. Nebo ještě lepší," věří Svoboda. Zítra ve 21.35 bude rébus rozluštěn...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze