Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První velký závod po zlaté olympiádě. Na medaili nemyslím, říká Emmons

Olympijskou vítězku Kateřinu Emmons čeká první velký závod po jejím největším úspěchu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2010
Na olympiádě v Pekingu vystřílela Kateřina Emmons zlato a stříbro, od té doby ale na velkém závodě chyběla. Dala si pauzu a porodila dceru Julii. Teď usměvavou střelkyni velká soutěž čeká: na přelomu července a srpna se v Mnichově zúčastní mistrovství světa.

Ten příběh si musíte pamatovat. Celý svět obletěla fotka, na které Emmons dává vítěznou pusu manželovi Mattovi poté, co naposled vystřelila a získala zlato. Na největší úspěch kariéry navázala na olympiádě stříbrnou medailí.

MS 2010

Mistrovství světa ve sportovní střelbě probíhá v Mnichově od 29. července do 11. srpna.

Česko bude reprezentovat 33 juniorů a 28 juniorů.

Samostatná Česká republika zatím na světových šampionátech získala 85 medailí, z toho 27 zlatých.

Téměř hollywoodský nádech tomu všemu dala informace, že v Pekingu závodila těhotná. Dala si pauzu, během které se jí narodila dcera Julie a s manželem Mattem se přestěhovala do nového domku ve Spojených státech.

Vzduchovou pušku vzala znovu do ruky až loni na podzim. Vypadalo to na bezchybný comeback, Emmons byla ve formě. Ale zradilo jí zdraví, trápila ji bolavá kyčel. A tak ve třech závodech Světového poháru uspěla jen jednou. Triumfovala v Austrálii.

Na přelomu července a srpna čeká Emmons další návrat. Od olympiády se poprvé představí na velké akci. Na přelomu července a srpna hostí Mnichov mistrovství světa, které už jednou vyhrála.

Už jste zdravá?
Cítím se líp, pomalu se dávám dohromady. Opravdu se to lepší. Sice mě ještě kyčle na tréninku pobolívají, ale to kvůli tomu, že jsem trénovala hodně. Teď trochu povolím, protože už toho stejně moc natrénovat nemůžu.

Od olympiády vás čeká první velká soutěž. Jste nervózní?
Musela jsem se zamyslet, ale máte pravdu, opravdu je to po olympiádě první velký závod. Ovšem nervózní nejsem, i když to třeba ještě přijde. Nechci si to pokazit tím, že bych nervózní byla. Když nejde o život...

A co forma? Cítíte se dobře?
Necítím se tak připravená jako před olympiádou, to bych lhala. Zranění přišlo v ten nejméně vhodný okamžik, teď se musím léčit těsně před šampionátem. Jsem ale velký bojovník, těším se a udělám všechno proto, abych ze sebe vyždímala maximum. Uvidíme, na co to v Mnichově bude stačit.

S jakým umístěním byste byla spokojená?
Ráda bych do finále, první osmička.

Počkejte, jako olympijská vítězka přeci alespoň v koutku musíte myslet na medaili.
Nemyslím, opravdu. Byl by to zcestný cíl, který bych mohla těžko splnit. Možná se to povede, kdo ví, ale nemůžu se znervózňovat něčím, na co se momentálně evidentně necítím. Naopak vím, že na první osmičku mám.

Takto Kateřina Emmons slavila v náruči svého manžela Matta olympijské vítězství v Pekingu. (9. srpna 2008)

ZLATÝ POLIBEK. Takto Kateřina Emmons slavila v náruči svého manžela Matta olympijské vítězství v Pekingu.

Trápí vás kyčle. Kde jste ke zranění přišla?
Asi to byl přirozený vývoj po miminku. Na někoho to přijde dřív, na někoho později a na někoho nikdy. Střelba je navíc pro tělo obrovská zátěž.

Jak moc je náročná rehabilitace?
Moc ne, rozhodně to nezabere moc času. Mám cvičit pětkrát denně zhruba deset minut.

Uvažovala jste, že se poradíte s renomovaným fyzioterapeutem Pavlem Kolářem. Setkala jste se ním?
Přeci ho nebudu otravovat kvůli každé prkotině. Ale radila jsem se s hodně jinými fyzioterapeuty včetně jednoho amerického. Zatím se zdá, že léčba pokračuje dobře.

Od podzimu jste absolvovala jen tři závody Světového poháru, uspěla jste ale jenom na jednom. Co to dělá s vaší psychikou?
Nic to se mnou neudělalo. Bolela mě kyčel, konec závodu už pro mě bylo utrpení. A navíc je to jen hra čísel, nic hroznýho to nebylo. Vždyť jednou jsem byla dva body od finále a podruhé asi tři body. To není nic hrozného. Dva závody nic nejsou, to musím hodit za hlavu.

V Pekingu jste získala i stříbro v malorážce. Na blížícím se mistrovství světa ale budete startovat jen ve své parádní disciplíně - střelbě vzduchovou puškou. Proč?
To je úplně logické, na malorážku nebyl čas. V květnu jsem se rozhodovala, jestli to mám zkusit, ale nakonec mi bylo jasné, že to je zbytečné. Bylo by škoda kvůli malorážce šidit vzduchovku.

Kateřina EmmonsKateřina Emmons

Budete v Mnichově bydlet s manželem Mattem?
Ne, letos to budeme mít s Mattem trochu jiné - každý budeme bydlet se svým týmem. Odstěhovala jsem se do Ameriky a v zahraničí trávím i většinu času a to není zdravé pro tým. Proto budu bydlet s ostatními českými závodníky. Matt to cítí úplně stejně, takže jsme se na tom lehce shodli. Myslím, že to pro oba bude prospěšnější.

A co dcera?
Julinka bude s mojí maminkou a sestrou na chatě v Čechách. Kdyby se mi stýskalo, tak tam můžu kdykoliv zajet. Takovou dobu bez dcery bych asi nevydržela.

Jak se vám zatím daří skloubit trénink a výchovu dcery?
Je to fuška. Ale abych si nestěžovala, jde to... Julinka je úžasná. Je krásné odreagování, když si s ní můžeme hrát.

Jakým jazykem bude Julinka mluvit?
Rozumí oběma jazykům, to je vidět už teď, když je jí rok a čtvrt. Zatím sice mluví jenom česky, protože je hlavně se mnou, ale angličtina určitě brzy přijde.

A co po mistrovství? Plánujete nějakou dovolenou?
Budeme jezdit po Čechách, pojedeme za strejdou na Slovensko nebo na Moravu na víno. Zkrátka si celá rodina trošku zavýletíme. Teď ale myslím hlavně na mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze