Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První titul mistra světa slavil Štybar už v sedmi letech

Stupně vítězů: zleva druhý Klaas Vantornout, vítěz Zdeněk Štybar a třetí Sven Nijs | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2010
Nejprve hádanka. Kolik let dělí nedělní titul Zdeňka Štybara od jeho prvního zlata z mistrovství světa? Nevíte? Tak malá nápověda. Štybarovi je 24 roků a svůj premiérový titul získal ve věku žáka první třídy základní školy. Ano, bylo mu 7 let. Tenkrát mezi malými špunty triumfoval v bikrosu, své první cyklistické disciplíně.

"Odmalička byl zarputilý. Vítězství v tomhle nízkém věku ho velmi motivovalo do další kariéry," vzpomíná Zdeněk Štybar starší, závodníkův otec.

Jeho syn se už jako teenager stěhoval ze zápodočeského Stříbra do ciziny. Ve Švýcarsku ho čekala škola života. Než získal angažmá v Belgii, rok žil na italském jihu. "Občas se mi zastesklo. Přece jen, byl jsem hodně mladý a poprvé sám. Ale rodiče za mnou jezdili každých čtrnáct dnů a společně jsme to zvládli," říká šampion.

Rodina mu zůstala oporou i nyní, kdy už žije ve vlastním domečku v belgickém městečku Essen. "Tátu jsem teď při mistrovství světa ubytoval na hotelu hned v protějším pokoji. Aby mi byl k ruce, abych se mohl svěřit s každým problémem." Při závodech pak otec pomáhal mechanikům v depu.

A maminka? Ta při návratech syna domů vymýšlí lahůdky, jimiž ho potěší. "Obvykle vařím českou klasiku, tedy jídla, která Zdeněk moc často nemá. V sezoně je na sebe ale přísný, to musím i já v kuchyni dodržet zásady jeho dietní stravy," prozradila paní Hana.

Naposledy o Vánocích, kdy Štybar dorazil do Stříbra na dva dny. Žádný řízek a bramborový salát, nýbrž těstoviny a dušený candát. Stihl si pohrát s roční neteří Amálkou, jíž na podzim věnoval k narozeninám jeden ze svých úspěchů. Pozdravil sestru Anetu, bývalou vicemiss Tachovska. A už pospíchal zpátky do Belgie.

Vlastně stejně jako včera. Jen pár hodin po největším úspěchu kariéry už seděl v soukromém letadle.

Sponzoři jeho tamější mateřské stáje Fidea si ho žádali v Bruselu. "Rád bych pár dnů zůstal v Čechách a poseděl s rodinou a přáteli. Jenže realita je prostě jiná. Musím poslechnout lidi, kteří mě živí," řekl Štybar.

A živí ho dobře. V cyklokrosu se výborně zabezpečí jen pár vyvolených, mezi něž však nový mistr světa už bez debat patří. Jen za nedávné prvenství v prestižním seriálu Světového poháru bral 30 tisíc eur. Teď může celý rok objíždět podniky v dresu mistra světa, s čímž je spojeno i lukrativní startovné.

V Belgii, kde je cyklokros sportem číslo 2 hned za fotbalem, to dělá od dvou do pěti tisíc eur za jediný závod. Štybar si ale může slušně přivydělat i jiným sportem. "S týmem chodíme na bowling a šéf naší stáje Hans jednou vypsal prémii tisíc eur. Bohužel jsem nevyhrál, bonus sebral Bart Wellens," prozradil Štybar.

Zase je pro něj lepší, když s klubovým kolegou prohraje kuželky, než aby na něj ztrácel v terénu. Tam je teď nejlepší a touží to prodat také na olympiádě. Jenže jak na to? Cyklokros se do programu her teprve hlásí, zbývají horská kola.

Anebo se vrátit zase zpátky k bikrosu...Najdete na iDNES.czmobilní verze