Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První start a hned bronz. Teď chce Janáková na MS

Klára Janáková | foto: veslo.cz

1 2009
Poprvé v kariéře sama jela závod Světového poháru a hned z toho byla medaile. Skifařka Klára Janáková z ústecké Chemičky přivezla z Mnichova bronz z dvoukilometrové trati a za necelé dva týdny bude v Lucernu bojovat o účast na srpnovém světovém šampionátu v Poznani! "Bylo by krásné probít se na mistrovství," zasnila se Janáková.

Co vám problesklo hlavou, když jste dojela v Mnichově třetí?
Že jsem ráda, že je konečně cíl (smích). Nemohla jsem uvěřit, že jsem třetí. Na startu bylo 14 holek, které jezdí Světový pohár pravidelně. Přála jsme si postoupit aspoň do finále B a nebýt v něm poslední.

Jenže jste postoupila do finále A.
V rozplavbě jsem byla třetí, hodně mi vyšlo semifinále. Postupovaly dvě veslařky a já druhé místo urvala. Do finále jsem šla zase s tím, abych neskončila poslední.

Úplným nováčkem ale ve Světovém poháru přece nejste, nepletu-li se...
Asi před dvěma lety jsem jela s Monikou Hrabánkovou dvojskif. Už si ani nevzpomínám, jak jsme dopadly. Ale medaile to určitě nebyla (smích).

Čím jste si vůbec vybojovala účast v závodě Světového poháru? O tolik jste se zlepšila?
Mám dlouhodobě solidní výsledky, ale za poslední rok byl pokrok docela znatelný. V zimě jsem si udělala dva osobáky na trenažéru, na šestikilometrové trati jsem se zlepšila o 10 vteřin. A teď v Mnichově i na vodě, na 2 kilometrech jsem byla rychlejší o devět vteřin. I když to bylo s větrem.

Soupeřky si vás možná tolik nehlídaly, že?
Je to možné. Já se radši nezajímala o to, proti komu jedu. Abych se zbytečně dopředu nestresovala.

Jak hodnotil váš výkon v Mnichově trenér?
Byl spokojený, dostala jsem pochvalu. A taky spoustu zpráv. Rodiče seděli doma u počítače a sledovali závod on-line. Byli na mě pyšní.

Pomůže vám takový úspěch mezi profesionální veslařky?
Nevím. Pořád pracuji ve státní správě, k tomu kromě pátku každý den trénuji. Zatím mě nikdo neoslovil a moc s tím ani nepočítám.

O víkendu vás čeká domácí šampionát v Račicích. Jedete pro zlato?
Ráda bych, ale každý je porazitelný. Po tom úspěchu mi to soupeřky budou chtít o to víc znepříjemnit.

Za necelé dva týdny pojedete další závod Světového poháru. Co si dáte za cíl?
Znovu postoupit alespoň do finále B a nebýt tam poslední. Přibudou mi minimálně další čtyři soupeřky, většina je lepších než já. S medailí rozhodně nepočítám.

Závod je pro vás nominační na srpnové mistrovství světa v Poznani. Jaký výsledek by vám tam pomohl?
Těžko říct. Musím zajet hlavně co nejlepší čas. Ten naznačí, kde bych mohla skončit v Poznani, a podle něj se trenér rozhodne, jestli mě na šampionát nominuje. Přála bych si to, určitě se porvu a zkusím zajet co nejlépe.

Pomýšlíte i na účast na olympiádě v Londýně?
Ta je ještě hodně daleko. Musím být zdravá, navíc v mé kategorii lehké váhy se jede jen dvojskif. A já momentálně nemám žádnou partnerku. S Lenkou Floriánovou nejezdím už dva roky, zatím nepokračujeme ani s Monikou Hrabánkovou. Jestli neuvažuji o přestupu z lehkých vah mezi mezi klasické skifařky? To vůbec ne. Jsem soudná. Vím, že není šance dostat se přes Mirku Knapkovou.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze