Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První sezona Steelers mezi českou elitou. Ostrava vyhrála jednou

Hráči týmu Steelers Ostrava (v modrém) v akci. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

7 2016
S nelichotivou bilancí devíti proher a jediného vítězství ukončili hráči týmu Ostrava Steelers svou první sezonu po návratu do nejvyšší divize ligy amerického fotbalu. Trenér přesto tým ocenil za přístup.

Až v posledním zápase sezony první divize amerického fotbalu dosáhli hráči mužstva Ostrava Steelers na první vítězství. V Příbrami porazili domácí Bobcats 34:18.

„V podání kluků to bylo super utkání. Byli v klidu, užívali si zápas,“ líčil Václav Tymoč z ostravského klubu. „Ale bylo to i tím, že Příbrami o nic nešlo, nedala do toho svých tisíc procent.“

Příbramští totiž šetřili své opory na play-off, do kterého se Steelers nedostali. „Ale my jsme moc chtěli vyhrát, abychom si zpříjemnili konec sezony,“ dodal Tymoč.

„Sezona nám ukázala to, co jsme od ní čekali. Chtěli jsme se především sehrát, zařadit do kádru nováčky, dát jim příležitost, aby se chytili šance,“ uvedl hlavní kouč Steelers Jiří Šimkovič. „Ověřili jsme si, že jsme schopni hrát s kterýmkoliv týmem v první divizi, pokud nebudou požívat importy, tedy hráče ze zámoří. Bez importů se nedá první divize hrát.“

Ukázalo se to v takřka všech zápasech Steelers. Třeba když trnavští Bulldogs šetřili své cizince, po poločase se Steelers prohrávali. Poté nasadili své posily a utkání strhli na svou stranu. „Ale v posledním zápase v Příbrami se kluci přesvědčili, že se umí ve hře pohybovat, že ji umí číst,“ podotkl Šimkovič.

Nejhorší výsledky (6:64 a 0:54) měl tým Steelers proti pardubickým Stallions. Ti byli rovněž v první divizi nováčky. „Hráli s importy a na rozdíl od ostatních soupeřů je nechali hrát vždy celý zápas. Pardubičtí trenéři nám říkali, že posily přišly proto, že chtějí hrát a ne sedět na střídačce. Proto ty výsledky vypadají tak hrozivě,“ vysvětloval Šimkovič.

Svou daň si vybralo i zařazení nováčků. „S nimi přišly i chyby, které ve hře vznikají. Soupeři nás lehčeji čtou a trestají nás, využívají našich chyb. Naučit se všechno v první sezoně jde těžko. Čtení hry, poziční vnímání, bylo toho na ně moc.“

Také proto budou v následujících týdnech ve Steelers zvažovat, zda do příští sezony budou rovněž angažovat posily ze zahraničí. „Počkáme na schůzku s hráči, probereme to i s nimi, jakou cestou se vydáme, abychom nehráli druhé housle, jak jsme to předváděli v této sezoně,“ nastínil trenér. „Na importy je třeba nemalá částka. Stojí to na hráčích, stojí to také na penězích, které získáme. Ale bez importů je těžké být rovnocenným partnerem v první divizi. Trenér, quarterback, útok, obrana - všude by se taková posila hodila.“

Jak ale bude vypadat kádr ostravských Steelers pro příští sezonu, to zatím neví nikdo. „Nejsme klub, co by se topil v dluzích. Vedení se daří klub zajistit, ale pro importy by byl sponzor veliká pomoc,“ přiznal trenér.

S tréninkovými drily začne tým znovu po prázdninách.Najdete na iDNES.czmobilní verze