Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První pokus zdolat La Manche Štěrbová vzdala. Další šance přijde v sobotu

Lenka Štěrbová se svým otcem | foto: Michal Klíma, MAFRA

26 2010
Týden čekala pardubická plavkyně Lenka Štěrbová v přístavu Dover na pokyn lodivoda. Chtěla přeplavat kanál La Manche a stát se nejmladším českým sportovcem, kterému se to podařilo. Nakonec se ale do Kanálu vůbec neponořila. Kromě několika tréninků se totiž do vody kvůli počasí vůbec nedostala.

"Bylo to únavné. Čekání, telefonát lodivodovi a zase čekání. Naštěstí jsem tam byla s celou rodinou, a tak jsme se zabavili," říká šestnáctiletá Lenka Štěrbová.

I když proudy v Kanálu byly slabé, vál silný vítr a intenzivně pršelo. "Když jsme se vrátili zpátky domů, do České republiky, všechny věci jsmeměli mokré. I to byl jeden z důvodů, proč jsme z Doveru odjeli," vysvětluje mladá sportovkyně.

Lodivoda měla "rezervovaného" na celý minulý týden - právě předposlední srpnový týden přitom bývá k plavcům nejshovívavější.
"Nakonec se ukázalo, že na Kanále opravdu nikdy nevíte. I když to na první pohled vypadá dobře, nakonec se plavec ani nedostane do vody," říkáMichal Štěrba, který je otcem a zároveň trenérem mladé plavkyně.

Snaha přeplavat lamanšský kanál ale zdaleka nekončí. Výprava se totiž do Anglie vydá znovu. "Uvidíme, co nám řekne lodivod. Možná pojedeme už ve čtvrtek večer, možná v polovině září," vysvětluje Michal Štěrba.

Počasí nad Kanálem se totiž rychle mění. Pokud budou podmínky jenom trochu dobré, Lenka Štěrbová začne plavat v sobotu odpoledne.
Francouzského břehu by se měla dotknout v sobotu pozdě večer.

"Jsme neustále v kontaktu s lodivodem, ten má totiž hlavní slovo. Když řekne, že to jde, Lenka poplave. Pokud ne, tak zůstaneme doma," říká Michal Štěrba.

V Anglii nezůstali, protože pobyt byl příliš drahý a výprava už neměla co dělat. "Pořádají se tam různé akce na pláži pro plavce, kteří se na Kanál chystají, mohla jsem si popovídat i s těmi, kteří už přes Kanál plavali. Ale hlavně ten neustálý déšť byl hodně únavný," říká mladá plavkyně.

Cesta do Doveru trvá přibližně patnáct hodin, a tak stačí jediné slovo lodivoda a Lenka se vrátí zpátky. "Potom stačí jeden den na odpočinek amůže jít na to," říká Štěrba.

Pokud Lenka Štěrbová v sobotu poplave, přijde o domácí mistrovství republiky a zároveň o finále domácího poháru na Lipně. "Aby vyhrála, stačilo by jí, aby na Lipně doplavala. Když pojedeme na Kanál, o první místo přijde. Byla by tedy škoda, kdyby dojela do Anglie a tam zjistila, že plavat nemůže," říká Michal Štěrba.

Hlavní prioritou ale přesto zůstává Kanál. "Závod na Lipně bude určitě zajímavý, je tam studená voda a poměrně velké vlny. Ale La Manche je La Manche," říká Lenka Štěrbová, která od září začne studovat pátý ročník víceletého gymnázia na Dašické. Pokud se dobré podmínky nesejdou ani o tomto víkendu, Štěrbová poplave nejspíš mezi sedmým a třináctým zářím.

"To je období, kdy jsou proudy silnější, ale tak rychlý plavec, kterým Lenka je, by toměl zvládnout," řekl Michal Štěrba.

Ani další cíle mladičké plavkyně nejsou malé - už za dva roky by ráda startovala na olympiádě v Londýně.

"Vím, že je to velký cíl a musím ještě hodně dřít, ale olympiáda je pro mě obrovská výzva a věřím, že se tam dostanu. V Doveru visí obrovská obrazovka, která odpočítává dny do startu olympiády. Jako by mě chtěla provokovat," říká Lenka Štěrbová.Najdete na iDNES.czmobilní verze