Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První střet pistolníka se žralokem. Ale Tour není duel, odmítá Nibali

Španělský cyklista Alberto Contador zaútočil v závěru 8. etapy Tour de France na žlutého Itala Vincenza Nibaliho. | foto: AP

13 2014
Gérardmer (Od našeho zpravodaje) - Asi to byl náznak toho, co se bude příští dva týdny dít. Možná že ve stoupání na La Mauselaine, krátký a o to krutější vrchol nad Gérardmerem ponořeným do mlhy, italský žralok Vincenzo Nibali pochopil, že příští dva týdny stráví defenzivou. Na Tour de France veze už šest dnů žlutý dres, největší chuť dobýt ho ukázal v prvním vrchařském testu Španěl Alberto Contador.

Ještě předtím, než peloton vyrazil do Vogéz, úvodního horského masivu na trati Tour, Contador pronesl: "Cílovém stoupání etapy do Gérardmeru? Moc krátké a moc explozivní. Bude sedět víc Nibalimu." Jenže ve finále 8. etapy se naplnila slova Leopolda Königa. "Pokud někde budou Contador a spol. chtít stáhnout minuty, musí útočit," odhadoval český lídr stáje NetApp-Endura.

A ve stejném duchu se nejspíš nesly i pokyny na ranní týmové poradě stáje Tinkoff-Saxo. Možná tam zaznělo: jsou tu první kopce, dnes jim ukážeme. Nibaliho to musí bolet! Tak se Contadorovo komando na dlouhé kilometry usadilo k volantu a demonstrovalo svou sílu, zatímco Nibaliho Astana zklamala. "Tým byl výjimečný," liboval si Španěl za cílem.

Cestou k němu však ukázal on sám, jak si bude v příštích etapách počínat. Po velké ztrátě na kostkách v Arenbergu totiž nemá právě nejvýhodnější startovní pozici do boje o třetí triumf v Tour, aktuálně je El Pistolero šestý se ztrátou 2:34 minuty na lídra. Věří však v lepší zítřky. "Mé nohy fungovaly dobře pokusím se stáhnout ztrátu v dalších etapách," slíbil.

Při první zteči ubral ze své ztráty tři sekundy. Nibali se však hájil. Nebylo to fyzický problém, co ho stálo porážku. "Měl jsem tam moc těžký převod, a proto jsem něco ztratil," vysvětloval. Pořád má však kolem sebe pohodlný polštář náskoku. "Cítil jsem se dobře a kontroloval situaci."

Aktivně si Contador v závěrečném stoupání počínal. Hupsal v pedálech, po očku koukal za sebe, kde šlapal připravený Nibali. Pak další pohled přes druhé rameno, Jsi tam? Když oba favorité najeli pod flamme rouge, co značí poslední kilometr etapy, Contadorovy nohy zabraly. "Zachytil jsem Albertův atak, což je známka mé dobré formy. Ale rozhodně nebylo jednoduché uviset ho," říkal Ital.

Byl to první test, zahřátí motorů. Pak Contador přidal ještě jednou, ale zase marně. "Čekali jsme to, bude se snažit získat čas pokaždé, co to půjde. Je silný," ví Nibali. Ale na Contadorovo "cukavé" tempo se v přípravě zvlášť zaměřil. V tréninku na sopce Mt. Teide na Tenerife jeho kouč jezdil na skútru a když přidal plyn, vybízel: "Pojeď, představ si, že teď útočí Froome."

Britský obhájce prvenství už po sérii karambolů v závodě nepokračuje a bitva o trůn, zdá se, vykrystalizovala na dva jeho původní vyzyvatele. "Lidi se budou u televizí bavit," tvrdí Contador. "Tento závod ale není duel, zdaleka ne," odmítl Nibali. "Richie Porte tu není náhodou, viděl jsem i Valverdeho jet lehce, skvělí závodníci tady jsou."

Další test je čeká v nedělní etapě do Mylhúz, která chystá šest vrchařských prémií, to hlavní je na programu až v pondělí cestou na La Planche des Belles Filles. Teprve tam začne pravé vrchařské peklo. "Pořád mám dost prostoru, kde stáhnout čas," těšil se El Pistolero. "Alpy budou bolet a Tour rozhodnou Pyreneje."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze