Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První kvalifikace na Velkou pardubickou? Rozběhaní koně budou ve výhodě

Momentka z loňské Velké pardubické | foto:  Dan Materna, MAFRA

22 2015
Bude to „jedničkový“ dostih, jak se patří. Sobotní kvalifikaci na Velkou pardubickou poběží deset koní, kteří loni na podzim v nejslavnějším tuzemském závodě startovali, a ani ty zbývající rozhodně nelze podceňovat. Vždyť třeba sedmiletý valach Ribelino s žokejem Pavlem Kašným tu před pár týdny triumfoval v Úvodní cross country Koroka.

Stejný dostih dokončil na druhé příčce desetiletý valach Universe of Gracie, který byl zároveň čtvrtý v poslední Velké. A protože do jeho sedla vyskočí šampion Jan Faltejsek, lze jej s Ribelinem považovat za jednoho z největších favoritů. Řada konkurentů totiž se na rozdíl od nich letos představí poprvé.

„Universe of Gracie šel minule dobře ‚koncem‘,“ vyzdvihl finiš valacha trenér Jan Blecha, jenž sám do závodů postaví senzaci loňské Velké, v cíli druhého valacha Al Jaze.

Start

V úvodní kvalifikaci na 125. Velkou pardubickou bude v sobotu od 16.05 závodit dvacítka koní.

„Ribelino a Universe of Gracie ani nebudou moc unavení, protože běželi po tvrdším povrchu. Ale jsou tam i další vynikající koně, třeba Trezor nebo Nikas. Je to otevřený dostih,“ pokračoval Blecha. Po žokejovi Al Jaze Josefu Sovkovi nebude chtít žádné zběsilosti.

„Do kvalifikace jde pro to, aby si ji udělal a přežil ve zdraví. Formu zatím nemá, budeme ji směřovat až k podzimu,“ vysvětlil Blecha.

Aby koně uchránil strkanic na startu, zažádal dokonce o nejvyšší číslo. „Chtěl jsem, aby měl klid,“ řekl trenér devítiletého Al Jaze.

Na Universe of Gracie či Ribelina by tak vpředu mohli dorážet spíš další rozběhaní koně jako Gauner Danon (Jan Kratochvíl), Quatiki (Jiří Kousek), Wild Danger (Josef Váňa mladší) nebo Amaragon (Josef Bartoš). „Jsou tam samí ostřílení koně, bude to hrozně těžký dostih, taky hodně o štěstí,“ tušil žokej vítěze první loňské kvalifikace, 10letého valacha Nikase, Dušan Andrés.

Andrés znovu osedlá Nikase

V říjnu nejspíš zklamali spoustu dostihových sázkařů. Valach Nikas s žokejem Dušanem Andrésem, po stříbru z roku 2013 jedni z favoritů loňské Velké pardubické, upadli na Taxisově příkopu.

I přesto se v sobotu dříve sehrané duo sejde znovu. V úvodní kvalifikaci na vrchol sezony, kterou nyní 10letý hnědák Nikas ze stáje Castor (výjimečně v sedle s Markem Stromským) minule vyhrál.

„Uvidíme, jak mu to bude chutnat. Když mu to půjde, proč to nezkusit, ale hlavním úkolem je kvalifikovat se,“ přiznává Andrés, jejž čekají ještě starty s hřebcem Manolem, valachy Veni Vidi Vici a Virválem a klisnou Valencia Sky.

Smůla při Velké už Andrése dávno přebolela. „Musíte jít dál, i když je to velký dostih. Druhý den už jsem na to nemyslel,“ říká.

Co se tehdy žokejovi s Nikasem na obávané překážce přihodilo?

„Chytl se s (valachem) Peintre Abstrait a odskočil brzy. Skoro to neustál, šel na kolena. A já z něj vypadl,“ líčí Andrés.

Nikas naštěstí nebyl zraněný a trenér Stanislav Popelka ani majitel koně se na jezdce nijak zvlášť nehněvali. „Nejdřív se na to je vždycky potřeba podívat na videu. Řekl jsem jim k tomu svoje dojmy a oba to vzali,“ dodává Andrés.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze