Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První Kolesa: domácí stáj vyšle do dostihové bitvy pětici koní

Momentka z dostihového odpoledne v Kolesách. | foto: Michal Klíma, MAFRA

18 2015
V neděli od 13 hodin se v Kolesách u Kladrub nad Labem konají první letošní dostihy. Místní trenérka Pavlína Sůrová nasadí koně do pěti z osmi závodů. Všechny její svěřence osedlá osvědčený „rajťák“ Jakub Kocman, který v domácí stáji Vasury Kolesa pracuje už čtvrtým rokem.

„Z jezdců, co tu byli, se mi s ním dělá asi nejlíp. V tréninku se s Kubou dobře doplňujeme, pro koně má cit, je to nekonfliktní člověk. On mi řekne, jak to vidí shora, a společně najdeme cestu ke zlepšení,“ oceňuje Sůrová.

V hlavním dostihu (od 14.45) máte valacha Rainbow Rakti, který už byl letos jednou první na rovině v Chuchli a dvě výhry má i z loňska. Lze jej v závodě označit za největšího favorita?
Byla bych opatrnější, protože poběží třeba i Dunagiri od Honzy Blechy. Také Tana je poctivá kobylka, Silk Josefa Váni tu už dokázal vyhrát a pojede ho Honza Kratochvíl, který to v Kolesách zná. Rainbow Raktiho si taťka přivedl k narozeninám, mám ho tu teprve chvíli a ve stáji se s ním postupně seznamujeme. Bude to vyrovnaný dostih, vyložený favorit tam asi není.

Co valach Fonsie v sedle s Rusem Ferhanovem?
Je to zajímavý kůň, ale jeho nevýhodou bude, že tu jeho jezdec ještě nikdy nestartoval.

Podle dřívějších výsledků Rainbow Raktiho se zdá, že by mu klasická steeplechase na 3 500 metrů mohla jako slušnému sprinterovi sedět...
Charakterem ano, ale nevím, zda mu bude svědčit o něco tvrdší podklad - jestli nebude spíš na hlubší půdu.

Prozradíte, jaké instrukce dáte jeho jezdci před startem?
Určitě nebudeme vodit. Necháme ho, aby si to naskákal, a pak se ukáže, jestli má na posledním kilometru slušný konec. Víc k tomu asi neřeknu.

V následujícím závodě postavíte zasloužilého borce, 10letého hřebce Miraina. Mohl by v Kolesách pošesté zvítězit, přestože rok neběhal?
Líbí se mu to tady, ale Miraino se nedá moc trénovat, navíc měl před dvěma lety nepříjemné zranění, které se skoro nedá léčit (prasklé kopyto). Když se mu bude chtít, vyhrát klidně zase může, ale jinak se půjde jen proběhnout.

Můžete krátce představit zbývající trojici koní, které v neděli pošlete na ovál?
Lebensart je kobylka se zajímavým původem, co tu debutuje, dosud běhala roviny v Polsku. Ten dostih bude užitečný k tomu, abychom zjistili, co v ní je. Pětiletá Ricordami taky závodila v Polsku. Má problémy s vedením. No a A Gentleman? Ten má pověst neovladatelného koně, budeme doufat, že to v neděli bude lepší. Co loni předváděl... Na rovinách býval dobrý, ale na překážkách je s jeho hlavou potíž.

V jakém stavu je koleská dráha? Ublížila jí extrémní sucha z nedávné doby?
Snažíme se ji co nejvíc zavlažovat, děláme to dvakrát denně, vždy brzy ráno a večer. Skoky jsou zelené, dráha je pružná, jen na druhé straně u lesa je trochu tvrdší. Ale poslední dva dny tu naštěstí hodně pršelo a do neděle se tudy navíc mají přehnat bouřky.

Museli jste v předchozích měsících opravovat nějaké překážky?
Každý skok má nějakou životnost, bylo to stejné jako jindy. Ale tři skoky jsme přesazovali, takže se přes ně ještě letos skákat nebude. Koně na ně pustíme až za rok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze