Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První Czech Open v adventure golfu zažilo nájezd Švédů a hostilo Hollywood

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - vítěz Ricard Lockner. | foto: Martin Kabát

29 2010
Prezident US PMGA Robert Detwiler nevěřil v České republice vlastním očím. Věděl, že tady adventure golf zapustil kořeny, ale teprve návštěva Czech Open ho přesvědčila o tom, jak silná bašta tohoto sportu tady je. Kdyby vyhrála domácí favoritka Olivia Prokopová, bylo by to v pořádku, ale to, že se historicky prvním vítězem stal zahraniční účastník, potvrdilo tuzemský pokrok malého odvětví.

Vítězem a majitelem prémie 50 tisíc korun se stal Švéd Ricard Lockner, majitel hendikepu 4 ve "velkém" golfu. Spolu s krajanem Rasmusem Schedinem přijeli do Horního Bezděkova u Unhoště, dva dny potrénovali a vlastně "udělali" turnaj.

Právě Lockner byl loni třetí na prestižním americkém Masters a odsunul letos patnáctiletou Prokopovou na čtvrtou pozici v kategorii pro.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - finálové kolo.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - finálové kolo.

"V USA je hodně hřišť, ale nejsou tak obtížná jako tohle. Jsou rovnější, zatímco dráhy v Horním Bezděkově jsou ošidné," uznal vítěz a slíbil přivést sem napřesrok více svých krajanů.

Řepkův fanoušek

Náhodného návštěvníka by možná překvapilo, jaké ticho panuje při hře. Hráči minigolfu na eternitových površích takové prostředí k maximálnímu soustředění nevyžadují.

Šest zahraničních účastníků Czech Open mohlo ocenit, že i etiketa adventure golfu je v tuzemsku vysoká.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - porada týmu Olivie Prokopové.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - porada týmu Olivie Prokopové.

Spíš oni měli co se udržet, aby nenarušili klid ostatních. Druhý ze Švédů byl dokonce napomínán a když jednou ranou poslal golfový míček do jamky Charlie O´Connel, také se měl co držet.

Přítomnost tohoto amerického herce, známého z filmu Hele vole, kde máš káru, potěšila jak pořadatele, tak fanoušky.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - finálová výsledková tabule.

A hosté z ciziny zároveň obdivovali malebnost českého areálu, ležícího na poli u vedlejší silnice. "U nás jsou hřiště spíš ve velkých městech a na pobřeží, fungují hlavně na komerční bázi," uvedl jediný britský hráč Andy Exall, mimochodem velký fanoušek fotbalistů West Hamu a obdivovatel sparťana Tomáše Řepky.

Teď mistrovství světa?

Podle spolumajitelky hřiště a organizátorky prvního Czech Open Jitky Vlčkové se adventure golf v České republice také rozšiřuje spíš jako aktivní zábava pro volné chvíle. Dobře se rozjelo například hřiště v Olomouci. "My jsme také otevřeni rodinám s dětmi, ale zároveň se u nás adventure golf bere i jako sport.

Což podtrhuje fakt, že domovským hřištěm je Bezděkov pro Olivii Prokopovou, mnohonásobnou mistryni světa v různých kategoriích. Sama si přála vyhrát kategorii pro i doma, ale zatím se to nepovedlo.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - Olivia Prokopová.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - Olivia Prokopová.

Možná při druhém ročníku, nebo při mistrovství světa. Dostat turnaj takového formátu do středočeské vísky je velkým cílem jejího otce a manažera Jana Prokopa.

Potřebuje k tomu získat podporu Detwilera. Ten pro golf.idnes.cz potvrdil, že pokrok, jaký adventure golf v Česku udělal, jej ohromil. "Je pro nás nesmírně důležité mít takovou oporu ve středoevropském regionu. Tohle byl vedle US Open a China Open jeden z nejlépe připravených turnajů na světě."

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - Jan Prokop.

Czech Open 2010 v adventure golfu, Horní Bezděkov - Jan Prokop.

Prezident americké PGMA, jemuž se prý před patnácti lety při vstupu do funkce ani nesnilo, jaký rozvoj disciplína bude mít, odletěl z Prahy do Paříže jednat o expanzi svého sportu v Izraeli.

czech open v adventure golfu - konečné výsledky

Kategorie Pro: 1. Lockner (Švéd.), 2. Prokopová (ČR), 3. Schedin (Švéd.)

Ženy: 1. Prokopová, 2. Švarcová, 3. Krepsová (všechny ČR).

Junioři: 1. Prokopová, 2. Prokop, 3. Křečan (všichni ČR).

Amatéři: 1. Feix, 2. Neškovský, 3. Hanák.







Najdete na iDNES.cz



mobilní verze