Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První bag a hole jsem koupil z druhé ruky od Miloše Formana

Jiří Korn | foto: Martin Kabát

23 2010
Golf sice začal hrát už před pětatřiceti lety, ale zpěvák a tanečník Jiří Korn sám o sobě říká, že i po tak dlouhé době je pořád ještě amatér. Těžký amatér. Přesto se snaží hrát teď v létě každý druhý den – denně by to už prý fyzicky nezvládal.

Všechno, co Jiří Korn na hřišti umí, se naučil vlastně sám. Nemá ani žádného osobního trenéra. "Jenom v začátcích mi vysvětlil základy, čímž mé vzdělání v tomhle směru skončilo," říká úspěšný a populární umělec, který se momentálně nejvíc věnuje koncertování s vokálním souborem 4TET a zpívání v muzikálech.

I po letech na jevišti je ve skvělé formě. Na golfovém hřišti pak bezvadně relaxuje.

Co je na golfu nejhorší?
Že někdy, vlastně dost často, mi vůbec nejde.

A nejlepší?
Že i když mi to celou dobu nejde, najednou se povede jedna skvělá rána, kterou jsem nadšený. A ta mě pak navíc dostane zpátky do hry.

A stojí to za tu jednu ránu?
Stojí. Už jenom proto, že je to příjemná procházka. Jenomže když to takhle řeknu, vypadá to, že golf není sport, ale ono to tak vůbec není. Kromě techniky je u golfu nejdůležitější plné soustředění, umění se ovládnout – protože častou chybou bývá, že to chcete naprat co nejdál, ale on ten švih nevyjde.

Golf Zbraslav - Jiří Korn.

A co když vám nevyjde jedna rána, druhá, třetí... Házíte pak vzteky holí?
Neházím. Takové vztekání nemám ve zvyku ani při jiných sportech. Až tak to neprožívám.

Říkal jste, že golf je příjemná procházka. Co ještě vás na něm baví?
Samozřejmě příjemné je, když se mi podaří zahrát hřiště na co nejmíň úderů. V mém případě je to kolem devadesáti ran na osmnáct jamek.

To není zas tak špatné. Jak často hrajete?
Teď přes léto prakticky obden. Hrál bych denně, ale je to docela fyzicky náročné. Na konci hřiště pak dělám velké chyby, protože jsem unavený. Naštěstí se to dá spojit s jízdou na bugině, což šetří síly a taky je to docela zábavné.

Do jaké herní úrovně byste se zařadil?
Amatér. Těžkej amatér. Teď jsem se s handicapem dostal pod dvacet.

Hrajete na jednom hřišti, nebo jezdíte objevovat nová?
Snažím se to střídat.

Jiří KornA máte nějaké oblíbené?
V poslední době hodně hraju na Zbraslavi. To je hřiště, které ještě není úplně dodělané, ale jednou bude velice pěkné. Taky rád hraju na hřišti Albatross ve Vysokém Újezdu a rád zajedu i na berounské hřiště. A taky do Mladé Boleslavi, kde není moc roughů a míček se tam snadno dohledává. Musím říct, že tohle my amatéři oceňujeme.

Kde jste členem?
Od roku 1975 jsem členem Golfového klubu Líšnice. Tam jsem tehdy úplně poprvé začínal.

To je pětatřicet let...
No, je to dlouho, ale moje herní úroveň tomu bohužel neodpovídá. Je to tím, že jsem dřív až tak moc nehrál. Jedno období prakticky vůbec.

Kde jste si v začátcích sháněl vybavení?
První hole a bag jsem měl po režisérovi Miloši Formanovi. Ty další pak od golfistů, se kterými jsem se skamarádil.

Sledujete golf v televizi?
I když sport radši dělám aktivně, občas u něho v televizi zůstanu. Dneska už nabízí skvělou režii, takže se díváte na ty nejlepší hráče a nejlepší rány.

Myslíte, že se dá díváním na golf v televizi zlepšit?
To asi moc ne. Ale je pravda, že tam občas bývají zpomalené záběry, kde si švih můžete detailně prohlédnout. To je taková nádhera. Ale myslím, že když vám v reálu nikdo nevysvětlí, jak máte držet hůl, jak máte projít tělem, jak přenést váhu, jak držet hlavu, tak na to můžete koukat stokrát a stejně to k ničemu nebude.

Využíváte někdy rad trenéra?
Ne. Na začátku mi trenér základy vysvětlil a já se je pak snažil uvést do praxe. Tím moje odborné golfové vzdělávání skončilo. Snažím se na to přijít sám.

Jiří Korn a hostesky

Spousta golfistů si místa dovolené vybírá podle golfových hřišť. Děláte to taky tak?
Taky. Byl jsem v Turecku a v Egyptě. V Turecku, v okolí Antalye a Beleku, je v jedné oblasti asi pětačtyřicet hřišť. To je doslova golfový ráj. V Egyptě jsem byl asi na čtyřech hřištích a taky to byla nádhera.

Jsou taková hřiště jiná než v Česku?
No jasně, u nás si nezahrajete na jamce, která je na útesu nad mořem.

Na takové dovolené je golf hlavní náplní?
Pro mě ano. Nerad se válím na sluníčku, takže hraju každý den.

K vám patří moderní trendy v oblékání. Dá se to nějak propašovat i do golfu, který je v tomto směru dost konzervativní?
Dneska už se dělají třeba trika bez límečku určená na golf a vypadají skvěle. Ale i při dodržování zásad golfového oblékání se dají vymyslet netradiční kombinace. Chce to nad tím trošku přemýšlet.Najdete na iDNES.czmobilní verze